"Lato z dreszczykiem" w "Lecie z Radiem". Stwórz z nami kryminalne opowiadanie

Data publikacji: 22.06.2023 11:00
Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 12:04
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W tym roku zapraszamy słuchaczy do tworzenia własnej powieści z dreszczykiem
W tym roku zapraszamy słuchaczy do tworzenia własnej powieści z dreszczykiem, Autor - Polskie Radio
Podobno każdy chce to zrobić, ale się boi. My proponujemy - zrób to z nami! "Lato z dreszczykiem" to szansa na wspólne napisanie opowiadania kryminalnego. Przepis? Tajemnica, zwroty akcji, mylne tropy, fascynująca historia i zagadkowe postaci. Trochę odwagi... I do dzieła!
  • "Lato z dreszczykiem" to konkurs, w którym liczy się wyobraźnia i... odwaga.
  • Zwycięzców poznawać będziemy w każdy poniedziałek dzięki jury w składzie: Anna Stempniak i Izabela Żukowska.

Początek napisaliśmy. Dalszy ciąg należy do Państwa! Jak się skończy i o czym będzie to opowiadanie? Wielka szpiegowska historia? Podstępna intryga à la Agata Christie? Może mroczna opowieść rodem ze Skandynawii? "Lato z dreszczykiem" to prawdziwe pole do popisu dla wyobraźni słuchaczy. Nad całością będzie czuwać jury, w składzie którego są dziennikarki Jedynki Polskiego Radia - Anna Stępniak i Izabela Żukowska, autorka opowieści kryminalnych.

Literatura i "Lato z Radiem"

Co roku w ramach "Lata z Radiem" proponujemy Państwu radiowe adaptacje klasyków literatury polskiej i światowej. Tym razem chcemy dać słuchaczom szansę stania się autorami. - Rozpoczęliśmy już w poniedziałek (19 czerwca), żeby dać państwu więcej czasu na napisanie pierwszego odcinka - zapowiadała Izabela Żukowska. 

"Lato z dreszczykiem" - jak wziąć udział?

Czekamy, co tydzień, na dalszy ciąg naszej opowieści. Bo co tydzień mogą Państwo dopisać kolejne wersy naszego opowiadania. Wystarczy się zarejestrować i napisać fragment tekstu o długości 1800 znaków. - Limituje Państwa wyobraźnia i wyobraźnia innych słuchaczy. Trzeba wziąć pod uwagę to, co oni napisali - tłumaczyła Anna Stempniak.

Szczegóły konkursu i formularz zgłoszeniowy TUTAJ.

Jakie nagrody w konkursie "Lato z dreszczykiem"?

Początek napisała Izabela Żukowska. Teraz kolej na Państwa! Nasze dziennikarki i jurorki w poniedziałki będą ogłaszać cotygodniowego zwycięzcę. Dla każdego przygotowaliśmy wspaniałe nagrody. A największą nagrodą będzie to, że nasze wspólne opowiadanie będziemy mogli usłyszeć w "Czterech porach roku". Już we wrześniu.

Do piór!

Czytaj też:

Zapoznaj się ze wstępem Izabeli Żukowskiej:

POSŁUCHAJ

02:33

Początek kryminalnego opowiadania autorstwa Izy Żukowskiej. Czyta Andrzej Mastalerz

 

Jest wtorek, 19 czerwca 1923 roku. Kilkanaście dni wcześniej, w Warszawie, rozpoczął działalność drugi rząd Wincentego Witosa. Prezydent odrodzonej pięć lat wcześniej Rzeczypospolitej Stanisław Wojciechowski zwolnił ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Józefa Piłsudskiego, który planuje wycofanie się z życia publicznego, choć nie zdążył tego jeszcze ogłosić. Poprzedniego wieczora odbyły się dwa przedstawienia programu "Chaplin i Pola Negri zaślubieni" w znakomitym teatrzyku Qui pro Quo w Galerii Luxenburga, zaś miłośnicy podróży statkiem mogli udać się na wycieczkę po Wiśle parostatkiem spacerowym, dwupiętrowym "Polska lub Francja". Wycieczkowiczom przygrywała orkiestra wojskowa, jednak pogoda nie dopisała, było chłodno i dżdżysto. Na szczęście kolejny dzień zapowiada się nieco lepiej, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju.

Wczesnym rankiem z Warszawy wraca gospodarz z Wolicy, wsi położonej w sąsiedztwie pałacu w Wilanowie. Poprzedniego dnia sprzedał na Kercelaku gołębie pocztowe i zadowolony z transakcji, zabawił potem w restauracji, w której ze szwagrem zabranym z Wolicy do pomocy na targu świętował udany dzień. Dojeżdżają już prawie do drewnianych zabudowań wsi, gdy nagle na poboczu, w krzakach dostrzegają duży, elegancki kufer podróżny. Zatrzymują się i oglądają znalezisko, które postanawiają zabrać ze sobą. Próbują przenieść kufer na wóz, ale ten jest za ciężki. Gdy go otwierają, by zobaczyć, co znajduje się w jego wnętrzu, ich oczom ukazuje się upchnięty do środka mężczyzna w średnim wieku. Jest brudny, ma na sobie podarte rzeczy i jest nieprzytomny. Gospodarz ze szwagrem zabierają go do domu, gdzie nieznajomy odzyskuje przytomność. Jednak zapytany o to, jak się nazywa i dlaczego znalazł się w zamkniętym kufrze, odpowiada, że nic nie pamięta...

Kim jest Izabela Żukowska?

Izabela Żukowska całe swoje zawodowe życie związana jest z Polskim Radiem, najpierw z Programem 3, potem Radiem Bis, Programem 2, a od 2005 z Programem 1. W 2016 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Polskiego Radia, rok później została nagrodzona nagrodą Talanton za najlepszy debiut dramaturgiczny. Jako autorka debiutowała w 2009 roku retro kryminałem "Teufel".

Kolejne książki to kontynuacja powieści debiutanckiej: "Gotenhafen" i "Nad miastem anioły". Autorka wydała też powieści "Skazy" i "Fałszywa nuta". Razem z Faustyną Toeplitz-Cieślak napisała książki: "Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści kina" oraz "Hotel Bristol. Na rogu historii i codzienności" - ta ostatnia przez "Magazyn Literacki Książki" została uznana za Książkę Roku 2018. Obecnie Izabela Żukowska pracuje nad powieścią kryminalną, której akcja rozgrywa się współcześnie w rodzinnym mieście autorki - Gdańsku, a także nad słuchowiskiem historycznym dla Teatru Polskiego Radia.

Izabela Żukowska o sobie

"Na książki byłam skazana od dziecka. Tata czytał mi je na głos, ale podejrzewam, że tak naprawdę sam był ciekaw, co zmalują Puchatek z Tygryskiem. Przeżywaliśmy więc wspólnie różne bardziej i mnie realne przygody, a w szafie zagnieździły się krasnoludki, które nie opuściły mnie do dziś, kierując moim życiem czasem bardzo kategorycznie… I tak, wieki temu, po polonistyce i studium dziennikarskim, rozpoczęłam pracę w Polskim Radiu.

Były więc "Cztery pory roku" (25 lat), "Lato z Radiem", programy kulturalne (które prowadzę do dziś) i to, co najpiękniejsze: fascynujące, niezwykle ważne postaci świata kultury. Bez pracy w Polskim Radiu nigdy bym ich nie spotkała. Kiedyś, przed Radiem, uwielbiałam słuchać czytanych tu powieści, słuchowisk. I zdarzył się cud: od wielu lat wybieram i nagrywam z wybitnymi aktorami teksty literackie do Programu 1 Polskiego Radia. Czasem wyszukuję perły z naszego radiowego archiwum.

Żyję literaturą i Radiem, a może Radiem i literaturą? To jest bardzo przyjemne życie. Moja rodzina to rozumie, bo literacka choroba jest bardzo zaraźliwa".

---

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia; po raz pierwszy została wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem audycji od początku jest "Polka Dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty. 

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.