Nowy "Radiobook": "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 05.06.2023 07:40
Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 20:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W cyklu Radiobook - "Rozdzióbią nas kruki, wrony..."
W cyklu Radiobook - "Rozdzióbią nas kruki, wrony...", Autor - Polskie Radio
Jako pierwszą czerwcową propozycję w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" przedstawiamy nowelę Stefana Żeromskiego "Rozdzióbią nas kruki, wrony…". Autor był czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla i był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, nic dziwnego więc, że w cyklu sięgamy po jego tekst, już po raz ósmy.

To trzyczęściowe, krótkie opowiadanie, którego tytuł nawiązuje do tekstu "Pieśni o żołnierzu tułaczu", pełne jest aluzji do klęski powstania styczniowego 1863/64. Żeromski za jedną z najpoważniejszych przyczyn upadku powstania uważa brak jedności i solidarności w narodzie. Pokazuje społeczeństwo podzielone klasowo oraz bardzo nieznaczny udział chłopstwa w powstaniu. Symptomatyczny jest opis w części trzeciej okradania zwłok przez chłopa uradowanego, że wzbogacił się na krzywdzie powstańca, zabitego wcześniej przez Moskali. W brutalny sposób autor podejmuje problematykę społeczno-klasową, ale też pokazuje polityczno-społeczne okoliczności towarzyszące powstaniu.

Nowela "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" pierwszy raz ukazała się drukiem w roku 1895, w Krakowie, podpisana pseudonimem Maurycy Zych, w zbiorze o tym samym tytule. Był to jeden z dwóch debiutanckich tomów Żeromskiego, który mieszkał wówczas w Szwajcarii, więc mniej był ograniczony na przykład działaniami rosyjskiej cenzury.

Prezentowana wersja audio "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" jest zapisem powstałym w studiach Polskiego Radia w roku 2000. W nagraniu słyszymy głos znakomitego i wszechstronnego, zasłużonego polskiego aktora - Olgierda Łukaszewicza.

YouTube/Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

mg

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.