Karolina Prewęcka: Papcio Chmiel napisał "Tytusa" także dla rodziców

Data publikacji: 08.06.2023 15:00
Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 16:07
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Henryk Chmielewski, czyli Papcio Chmiel
Henryk Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, Autor - ArtMediaFactory/Shutterstock.com
- Dzięki synowi, który ma teraz ćwierć wieku i córce, która jest niewiele młodsza, odkryłam tak naprawdę "Tytusa" już jako dojrzała kobieta. Poczułam, że to jest też dla mnie, że dzieci się mogą śmiać ze zwrotów akcji, tępa, a ja się bardzo śmiałam z zabaw słownych - mówi w Programie I Polskiego Radia Karolina Prewęcka, autorka właśnie wydanej książki "Papcio Chmiel udomowiony".

Papcio Chmiel. Człowiek-omnibus

Książka jest rozmową wspomnieniową z dziećmi Papcia Chmiela - Monique i Arturem. Okazją do rozmowy o tej publikacji była setna rocznica urodzin Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego, autora słynnej serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek". Rocznica ta przypadła 7 czerwca.

- Papcio miał ogromną wiedzę z przeróżnych dziedzin. Był i artystą, i technikiem, wynalazcą, konstruktorem mebli. Tych pasji miał mnóstwo, dzięki Monique również tkał, podpatrywał, jak ona to robi. Człowiek-omnibus, przejawił się w nim renesans - mówi Karolina Prewęcka. - Czerpał z tej swojej wiedzy i z tej swojej wyobraźni. On prowadził zabawę i z dziećmi, i z tymi starszymi czytelnikami. Trochę też pisał dla siebie. Bawił się sobą, tą swoją wiedzą, talentami słownymi - dodaje.

Pracowitość i profesjonaliz

Seria "Tytus, Romek i A’Tomek" początkowo publikowana była na łamach młodzieżowej gazety "Świat Młodych", a od 1966 ukazywała się także w wersji książkowej. Jest to najdłużej ukazująca się polska seria komiksowa. Karolina Prewęcka przyznaje, że praca nad nią bardzo pochłaniała Papcia Chmiela.

- "Świat Młodych" ukazywał się dwa razy w tygodniu. Trzeba było tworzyć te komiksy non stop właściwie. Następnie zaczęły ukazywać się "Księgi", które musiały być jak najlepszej jakości, ponieważ Papcio nie znosił bylejakości. Miał i gust, i uwielbienie dla słowa, i dla rysunku odpowiedniego - mówi autorka książki "Papcio Chmiel udomowiony".

Niezwykły życiorys

Henryk Jerzy Chmielewski, zwany Papciem Chmielem, to autor, który dzięki swoim bohaterom na stałe wpisał się w historię polskiej literatury obrazkowej. Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Zmarł 22 stycznia 2021 roku, w wieku 97 lat. Zdolności rysunkowe przejawiał już od dziecka. Krótko pracował nawet jako kreślarz. Swoje umiejętności doskonalił także po zmobilizowaniu go do wojska w czerwcu 1939 roku. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i wziął udział w Powstaniu Warszawskim.

W 1947 roku rozpoczął pracę jako plastyk w redakcji "Świata Przygód", przemianowanego kilka lat później na "Świat Młodych". To właśnie tam stworzył swój pierwszy komiks "Sierżant King z królewskiej konnicy". Dziesięć lat później rozpoczął swój najsłynniejszy cykl komiksów: "Tytus, Romek i A'Tomek", opowiadający o dwójce warszawskich harcerzy przyjaźniących się z uczłowieczonym szympansem.

"Papcio Chmiel udomowiony" to książka, dzięki której poznajemy rodzinę państwa Chmielewskich od kuchni. Dowiadujemy się m.in., jak wyglądała podróż do Stanów Zjednoczonych statkiem. Z autorką porozmawia Martyna Podolska. 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Gość: Karolina Prewęcka (autorka książki "Papcio Chmiel udomowiony")

Data emisji: 7.06.2023

Godzina emisji: 23.30

mgc/Polskie Radio

 

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.