Poznański Czerwiec
W końcu czerwca 1956 roku miały miejsce demonstracje uliczne i pierwszy w PRL strajk generalny. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako "wypadki czerwcowe" lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański bunt, rewolta oraz powstanie poznańskie[1]. Strajk wybuchł rankiem 28 czerwca (w tzw. czarny czwartek[2]) w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań (w latach 1949–1956 noszących nazwę Zakłady im. Józefa Stalina Poznań – w skrócie ZISPO) i przerodził się w spontaniczny protest przeciw władzy.
Do stłumienia demonstracji użyto 10 tys. żołnierzy i 400 czołgów. Oddziałami Ludowego Wojska Polskiego dowodził wywodzący się z Armii Czerwonej generał Stanisław Popławski. W 2006 roku dr Łukasz Jastrząb ogłosił zweryfikowaną listę 57 zabitych i zmarłych w wyniku odniesionych ran.
Powstanie warszawskie - największy zryw niepodległościowy AK
Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji Polski.
źródło: Horytnica/Youtube
Rocznica śmierci Maksymiliana Marii Kolbe
14 sierpnia mija 82. rocznica śmierci świętego Kościoła katolickiego - Maksymiliana Marii Kolbego. Był założycielem organizacji Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika "Rycerz Niepokalanej" i Radia Niepokalanów oraz najliczniejszego klasztoru na świecie w Niepokalanowie (762 osoby w 1939).
Maksymilian Maria Kolbe to pierwszy polski męczennik okresu II wojny światowej wyniesiony na ołtarze podczas beatyfikacji jako wyznawca w 1971, a następnie kanonizacji jako męczennik w 1982.
Zobacz też:
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 13.06.2023
Godzina emisji: 0.11
ans
Muzyczny "Wieczór z historią". Najważniejsze historyczne rocznice i jubileusze tego lata - Jedynka - polskieradio.pl