Podkreślając konieczność udzielania dalszego wsparcia Kijowowi, Stoltenberg stwierdził, że "gdyby Ukraina przestała teraz walczyć, to przestałaby istnieć jako niepodległe państwo, natomiast gdyby to Rosja przestała walczyć, to mielibyśmy pokój. Mamy jednego agresora - to Moskwa, prezydent Putin i siły rosyjskie. I mamy ofiarę agresji - Ukrainę. Wszystkie wysiłki na rzecz pokoju muszą uwzględniać ten punkt wyjścia" - zaznaczył.
Ukraina bliżej NATO
- NATO generalnie ma bardzo dużo wyzwań przed sobą i myślę, że tutaj plany dotyczące tego, że zmienia się architektura bezpieczeństwa i że musimy inaczej myśleć o odstraszaniu i obronie całego Sojuszu, są kluczowe - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - Rosja stała się kompletnie nieobliczalna i niestabilna, każde miejsce może być po prostu zrównane z ziemią, łącznie z ludnością, która jest tam infrastrukturą krytyczną - dodaje.
Sekretarz generalny poinformował, że trwają prace nad utworzeniem Rady NATO - Ukraina, która byłaby platformą politycznej koordynacji między Sojuszem a Kijowem. Zastrzegł jednocześnie, że kwestia oficjalnego zaproszenia Ukrainy do NATO nie będzie tematem na zbliżającym się szczycie w Wilnie (11-12 lipca).
USA naciska na Turcję ws. wejścia Szwecji do NATO
Amerykański sekretarz obrony naciska na Turcję, by przestała blokować wejście Szwecji do NATO. Lloyd Austin poinformował, że rozmawiał dziś na ten temat z tureckim ministrem obrony na marginesie spotkania szefów resortów obrony państw Sojuszu w Brukseli. Czy kwestia podejścia Turcji do akcesji Szwecji zmieni się po tych rozmowach? - Niestety nie, moim zdaniem Turcja będzie to wykorzystywać do "grillowania" NATO, jest to potrzebne dla Erdogana na rynek wewnętrzny i na pokazanie swojej siły - ocenia ekspert.
Turcja blokuje wejście Szwecji do NATO i nie chce ratyfikować protokołów akcesyjnych, bo zarzuca jej brak współpracy w walce z terroryzmem. Przede wszystkim chodzi o ekstradycje Kurdów, których Ankara nazywa terrorystami.
Ponadto w audycji:
- Z polskiej perspektywy Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówi szef naszego Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Są w NATO jednak różnice zdań dotyczące przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu - Polska jest zdecydowanie za. To jeden z tematów spotkania ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli. W przyszłym miesiącu będą o tym rozmawiać przywódcy na szczycie w Wilnie. Relacja Beaty Płomeckiej.
- Grabią, porywają, gwałcą i torturują - to metody rosyjskich okupantów na Ukrainie. Do tej pory wywieźli z Ukrainy dziesiątki tysięcy dóbr kultury, ale kradną wszystko, można mówić o hurtowej kradzieży - kradzieży wszystkiego. Państwa G7 zapowiadają wdrożenie procedur w celu zwalczania handlu zbożem skradzionym z terenów okupowanych na Ukrainie - pomoże w tym system identyfikacji chemicznej. Rozmowa z Janem Piekło, byłym ambasadorem RP na Ukrainie.
- Niemcy próbują wyjść z kryzysu, ale budowa drużyny na Euro 2024 idzie im na razie dość topornie. Dziś zagrają z reprezentacją Polski. O reprezentacji naszych zachodnich sąsiadów tuż przed meczem, sprzed Stadionu Narodowego, mówi Tomasz Kowalczyk.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans
Prof. Boćkowski: NATO ma bardzo dużo wyzwań przed sobą - Jedynka - polskieradio.pl