Jan Holoubek: kino gatunkowe daje twórcy pewną ochronę

Data publikacji: 20.06.2023 17:00
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 17:40
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Warszawa, 06.03.2023 r. 25. Jan Holoubek na Gali Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2023 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
Warszawa, 06.03.2023 r. 25. Jan Holoubek na Gali Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2023 w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Autor - FOTON/PAP
- Dla mnie gatunek jest wspaniałą platformą do opowiedzenia czegoś więcej niż tylko to, co sam gatunek zakłada. Czyli np. kryminał może być szansą na opowiedzenie o ludzkich namiętnościach, ułomnościach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Jan Holoubek.

Jan Holoubek ukończył Wydział Operatorski PWSFTiTV w Łodzi, ale obecnie spełnia się jako reżyser. W 2007 roku zadebiutował w tej roli filmem dokumentalnym "Słońce i cień", który nagrodzono na wielu festiwalach, siedem lat później zrealizował mockument "Pocztówki z Republiki Absurdu". W 2018 roku wyreżyserował głośny serial sensacyjno-kryminalny "Rojst", napisany wspólnie z Kasprem Bajonem, dwa lata temu - pełnometrażowy film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy", natomiast w ubiegłym roku - świetnie przyjęty serial "Wielka woda".

Kryminał o ludzkich namiętnościach

W Jedynce przyznaje, że dobrze czuje się w kinie gatunkowym.

- Dla mnie gatunek jest wspaniałą platformą do opowiedzenia czegoś więcej niż tylko to, co sam gatunek zakłada. Czyli np. kryminał może być szansą na opowiedzenie o ludzkich namiętnościach, ułomnościach. Wszystko można przenieść, robiąc kryminał, a sama forma jest ciekawa, bo mnie zawsze też ciekawiło, kto zabił - wyjaśnia Jan Holoubek.

Jak dodaje, jego zdaniem poruszanie się w obrębie konkretnego gatunku filmowego daje twórcom rodzaj ochrony. - Wiemy, w jakich jesteśmy ramach i że jesteśmy w ogóle w jakichś ramach, które możemy przekraczać, ale mając te ramy, czegoś się trzymamy - tłumaczy.

"Doppelgänger. Sobowtór" - szpiedzy w PRL

Najnowsze dzieło Jana Holoubka będzie można zobaczyć w kinach jesienią tego roku. To oparty na faktach film szpiegowski o tytule "Doppelgänger. Sobowtór", którego akcja toczy się w PRL. - W ramach filmu szpiegowskiego opowiadamy tu zupełnie o czymś innym, tzn. o granicach tego, czym jest tożsamość, czym jest wiedza o nas samych, jeżeli udajemy przez pół życia kogoś, kim nie jesteśmy - mówi Jan Holoubek.

Bohaterem tego filmu jest tzw. wtórnik, czyli osoba, która posługuje się ukradzioną tożsamością. - Na ogół dotyczy to kogoś, kto zmarł, tak to się robiło, że nadawało się komuś tożsamość np. dziecka, które zmarło, i on miał dzięki temu nazwisko, jakąś historię i mógł w tym kłamstwie funkcjonować. Bo oczywiście dzisiaj jest mnóstwo szpiegów i większość z nich działa pod własnym nazwiskiem i pracuje np. w ambasadach jako konsul. Natomiast taki szpieg, który wtapia się w społeczeństwo i udaje kogoś, kim nie jest, to jest bardzo wąska specjalizacja i tam trafiają już bardzo dobrze wykwalifikowane osoby - tłumaczy reżyser.

Zobacz zwiastun:

(YouTube/NEXTFILMPL)

Słynne produkcje ostatnich lat

Jednym z najgłośniejszych dzieł Jana Holoubka jest film oparty na biografii Tomasza Komendy niesłusznie skazanego za zabójstwo. - Bardzo wiele rzeczy chciałem przez ten film powiedzieć i oczywiście nie da się powiedzieć za pomocą jednego filmu o tym wszystkim, co ta sprawa ze sobą niosła. Ale myślę, że na pierwszy plan wysuwała się kwestia wolności, czym jest wolność - tłumaczy reżyser.

Artysta wyreżyserował także bardzo dobrze przyjęty serial "Wielka woda" (premiera w 2022 roku) opowiadający o powodzi z 1997 roku, która dotknęła m.in. Wrocław.

- Oczywiście wyzwaniem była powódź, która wydawała się nie do zrobienia. No ale dzięki talentowi i pomysłowości moich wspaniałych współpracowników przebrnęliśmy przez to. Ale powiem szczerze, że po pierwszym przeczytaniu scenariusza najbardziej mnie zainspirowała scena kłótni Jaśminy Tremer granej przez Agnieszkę Zalewską z jej matką graną przez Anię Dymną. To scena gigantycznej kłótni między tymi kobietami, obopólnych pretensji za wszystko. I ta scena wydała mi się tak mocna i tak porażająca, że stała się ona napędem atomowym dla mnie do tego, żeby w ogóle ten serial robić - przekonuje Jan Holoubek.

Serial ten trafił na jedną z najbardziej popularnych platform streamingowych i oglądany był w 82 krajach na całym świecie.


POSŁUCHAJ

45:04

Jan Holoubek o swojej filmowej drodze (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Tytuł audycjiPo drugiej stronie lustra

Prowadził: Joanna Sławińska

Gość: Jan Holoubek (reżyser, operator filmowy)

Data emisji: 20.06.2023

Godzina emisji: 0.13

mgc

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.