Reżyser Mariusz Malec. "Czytanie Fredry to trochę magiczna sztuka"

Data publikacji: 21.06.2023 09:00
Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 09:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Inscenizacja słuchowiska na żywo "Podstolina" na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry podczas festiwalu "Dwa Teatry" 2023
Inscenizacja słuchowiska na żywo "Podstolina" na podstawie "Zemsty" Aleksandra Fredry podczas festiwalu "Dwa Teatry" 2023, Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radio
- Warto mieć odwagę pójścia do teatru na Fredrę. Ktoś powie: "ramota, nie idę". No właśnie nie. Nowocześnie zrealizowany, nowocześnie oprawiony muzycznie - coś w nim odkrywamy nowego - tak o inscenizowaniu dzieł Aleksandra Fredry mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Mariusz Malec.

"Zemsta" - teatralny hit

20 czerwca przez cały dzień świętowaliśmy 230. urodziny Aleksandra Fredry, emitując audycje na temat tego autora i czytając fragment jego dzieł. Na zakończenie dnia rozmawialiśmy o inscenizacjach dzieł tego autora na scenie.

Do najczęściej inscenizowanych utworów w Polsce należy "Zemsta". Jedna z najsłynniejszych inscenizacji to ta z 1988 roku w reżyserii Kazimierza Dejmka, wystawiana w Teatrze Polskim w Warszawie. Dziesięć lat później, na tej samej scenie i również z sukcesem, wyreżyserował ją Andrzej Łapicki. Cenione było także wcześniejsze przedstawienie Zygmunta Hübnera.

Wystawieniem "Zemsty" swoją działalność zainaugurował w 1875 roku Teatr Polski w Poznaniu, a po 130 latach od tego wydarzenia do tekstu powrócił Piotr Cieplak. Pierwszą telewizyjną adaptację przygotował w 1972 roku Jan Świderski, a pierwszej ekranizacji dokonano już w 1955.

Aleksander Fredro "po bożemu"

- Po bożemu po literkach, ze średniówce, z rytmem, z poczuciem humoru, z dystansem do siebie. I żeby się w tych słowach, w tych zdaniach, w tym całym Aleksandrze Fredrze przeglądać - stwierdza aktor Szymon Kuśmider. I dodaje, że napisane 200 lat temu teksty brzmią bardzo współcześnie. - Pozwalają nam pośmiać się z siebie, z własnych wad. Ale też jest w tym trochę przestrogi, nie tylko jeśli chodzi o relacje damsko-męskie czy sąsiedzkie, ale takiego popatrzenia na siebie, na człowieka w czasach gwałtownych zmian. I myślę, że ten Fredro dzisiaj właśnie do nas mówi z takim lekkim pogrożeniem palcem - przekonuje.

Odrzucić strach

O inscenizowaniu Fredry mówił także reżyser Mariusz Malec, który podczas zakończonego właśnie festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu zaprezentował słuchowisko na żywo "Podstolina" na podstawie wybranych fragmentów z "Zemsty".
Słuchowisko to zostanie zaprezentowane w Programie 1 Polskiego Radia jesienią.

- Czytanie Fredry to trochę magiczna sztuka. Z jednej strony mamy tego Fredrę ze szkoły gdzieś z tyłu głowy i trochę nas nim straszono. Po pierwsze odrzucamy więc strachy. Żadna edukacja nie zawiśnie nad nami. Czytamy go dla czystej przyjemności kontaktu z przezabawnym, przeinteligentnym i bardzo współczesnym autorem. To na scenie komediowej jeden z fundamentalnych kamieni w konstrukcji w ogóle komedii w teatrze w Polsce - zauważa reżyser.

Satyra na bogactwo

Dariusz Błaszczyk wyreżyserował natomiast słuchowisko "Pan Geldhab", którego premiera miała miejsce w sobotę, 17 czerwca, na antenie Programu 2.

- Wybrałem po prostu tekst, który nie był bardzo znany, natomiast wydawało mi się, że on będzie mógł rezonować. Mianowicie jest to satyra na bogactwo, na to, co teraz jest modne i co zawsze było modne, czyli pogoń za pieniądzem, wbijaniemm się do pewnych elit. Generalnie tego typu sytuacje się nie starzeją - stwierdza.

POSŁUCHAJ

09:54

Jak inscenizować dzieła Aleksandra Fredy w teatrze? (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: Mariusz Malec, Dariusz Błyszczyk (reżyserzy) oraz Szymon Kuśmider (aktor)

Data emisji: 21.06.2023

Godzina emisji: 23.39

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.