"Tamara Łempicka - ponad granicami". Historyczna wystawa w Lublinie

Data publikacji: 26.06.2023 08:18
Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 08:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Plakat wystawy "Tamara Łempicka - ponad granicami"
Plakat wystawy "Tamara Łempicka - ponad granicami", Autor - Mat. pras.
Do tej pory w polskich zbiorach państwowych znajdowały się tylko dwa obrazy Tamary Łempickiej: w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Od niedawna to się zmieniło. Zakupione przez Polskę dzieła (w sumie osiemnaście prac) artystki od 23 czerwca można podziwiać w Muzeum Narodowym w Lublinie na wystawie "Tamara Łempicka - ponad granicami".

"Tamara Łempicka - ponad granicami" to jedyna na świecie stała wystawa prac malarki. Zakup obrazów przez Muzeum Narodowe w Lublinie był możliwy dzięki środkom z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do zbiorów placówki trafiło osiemnaście prac, dwanaście obrazów oraz sześć rysunków. Kolekcja została kupiona za 8 milionów złotych w Meksyku.


POSŁUCHAJ

26:38

"Tamara Łempicka - ponad granicami. Historyczna wystawa w Lublinie (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Jakie dzieła Łempickiej trafiły do Muzeum Narodowego w Lublinie?

Jak przypomniał prof. Piotr Gliński, w Meksyku Łempicka spędziła ostatnie lata swojego życia. - W domu meksykańskiego rzeźbiarza, z którym weszliśmy w kontakt udało się zakupić cały dorobek Łempickiej tam się znajdujący. Jednocześnie realizowaliśmy ten projekt w uzgodnieniu ze spadkobierczyniami. (...) Prawa własności po zakupie tych osiemnastu prac są dla państwa polskiego potwierdzone - zaznaczył minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Wśród zakupionych i zaprezentowanych w Lublinie dzieł znalazły się prace z ostatnich lat życia malarki. Jeszcze niedokończone, wprost zdjęte ze sztalug" - zwraca uwagę Martyna Podolska. Dodaje jednak, że jest także rysunek z roku 1924, są inne prace z poszczególnych etapów jej twórczości. Oznacza to, że kolekcja ma charakter przekrojowy. Pokazywane są na niej zarówno realistyczne portrety jak również akty i martwe natury. 

Fb/Muzeum Narodowe w Lublinie

Wystawa prac Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie czynna przez siedem dni w tygodniu, czyli również w poniedziałki.

Martyna Podolska przypomniała również swoją rozmowę z prawnuczką Tamary, Marisą de Lempicką

Ponadto w audycji:

- Trzysta dzieł wielko- i małoformatowych, obrazów, szkiców, rekwizytów, można podziwiać na wystawie "Matejko. Malarz i historia" w Krakowie w Muzeum Narodowym. Wystawa została otwarta w związku z obchodzonymi w tym tygodniu urodzinami malarza.

- Dokładnie 25 czerwca minęła 120. rocznica urodzin George'a Orwella - przypomnimy jego postać i twórczość.

- Recenzja spektaklu "Dolce vita" z Teatru Współczesnego w Warszawie - Ewa Heine.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: prof. Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Łukasz Wiącek (kurator wystawy "Tamara Łempicka - ponad granicami"), Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Michał Haake (kurator wystawy "Matejko. Malarz i historia")

Data emisji: 25.06.2023

Godzina emisji: 23.08

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.