Początki kariery
Karierę piosenkarską rozpoczął od wygranej w konkursie Polskiego Radia dla amatorów piosenkarzy. Szybko zyskał popularność i wielką sympatię słuchaczy. Występował w kultowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" oraz na festiwalach w Opolu i Kołobrzegu.
Wśród najbardziej znanych utworów śpiewanych przez niego znajdują się: "Ballada bieszczadzka", "Zimowa herbatka", "Automobil", "Czy pani tańczy twista" (z Violettą Villas), "Govane, giovane", "Matko moja".
źródło: Tadeusz Woźniakowski na temat/Youtube
W latach 1953-1957 prowadził chór Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 1956 koncertował na estradzie. W latach 1958-1960 był aktorem operetki w łódzkim Teatrze Muzycznym. W latach 1961-1970 stworzył liczne nagrania z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia pod dyr. Edwarda Czernego i Orkiestrą Łódzkiej Rozgłośni PR pod dyr. Henryka Debicha. W latach 1971-1979 aktor i piosenkarz teatru "Syrena" w Warszawie.
Zasłużony dla kultury
W 2016 roku Tadeusz Woźniakowski został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Kompozytor licznych piosenek, za które otrzymał wiele nagród na festiwalach i konkursach m.in.: I nagroda na Festiwalu Piosenki w Rostocku 1963 za piosenkę "Giovane, Giovane"; za piosenkę "Zawołaj" Nina Urbano otrzymała nagrodę w Agrigento na Sycylii, I nagroda na Festiwalu w Zielonej Górze za „Mnie wystarczy Monte Verde” (1969), II nagroda na Festiwalu w Zielonej Górze 1968 za „Kiedyś w święto winobrania", III nagroda na KFPP w Opolu za „Most zakochanych", Nagroda Ministra Kultury (1972) za "W dni wielkie słoneczne" i inne.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "Życie jak piosenka"
Autor: Jakub Tarka
Data emisji: 11.07.2023 r.
Godzina emisji: 2.06
ans
Reportaż "Życie jak piosenka". Tadeusz Woźniakowski od 67 lat na scenie [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl