Kłopoty niemieckiej gospodarki
Zdaniem dr Konrada Popławskiego z OSW, Niemcy stały się, poprzez ekspansję swojego handlu zagranicznego, państwem zależnym od koniunktury gospodarczej, a jednym ze źródeł problemu jest wielka zależność od Chin. - Chiny zbudowały zależność Niemiec wobec swojego rynku i teraz potrafią tą zależnością zarządzać, a nawet czasami brutalnie grać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. - Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Niemiec z niespełna 300 miliardami euro obrotów i dwie trzecie z tego to są dostawy, czyli import z Chin do Niemiec - dodaje ekspert.
Poważne problemy w niemieckiej gospodarce stanowią również m.in. niski zakres inwestycji, zaniedbania infrastruktury drogowej czy bardzo powolne postępy z cyfryzacją. - Okazuje się, że trochę państwo niemieckie w ostatnich latach stało się indolentne pod względem rozbudowy infrastruktury - podkreśla dr Konrad Popławski. - Wszelkie duże projekty padają często ofiarą zapóźnienia albo albo niedotrzymywania terminarzy, albo często niezdolności przełamania jakichś przepisów biurokratycznych. Z tego względu widzimy też znacząco spadający napływ inwestycji zagranicznych kraju - zwraca uwagę.
Czy problemy Niemiec przełożą się na inne kraje UE?
Niemcy to główny partner gospodarczy dla wielu europejskich krajów, w tym m.in. dla Polski, Węgier czy Czech. - Jeśli region nie znajdzie swojego modelu rozwojowego, a Niemcy nie poprawią błędów gospodarczych, to może tutaj płynąć negatywny impuls z Niemiec i może się rozejść na całą Europę. Dobrze byłoby, żeby politycy niemieccy jak najszybciej przemyśleli swoje błędy i zaczęli rzeczywiście stwarzać lepsze uwarunkowania dla rozwoju przemysłu - podkreśla gość "Więcej świata".
Wzrost bezrobocia
Słabnąca gospodarka RFN ma coraz większe przełożenie na rynek pracy. Liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła w lipcu do 2,617 mln; to o 62 tys. więcej niż w czerwcu i o 147 tys. więcej niż rok temu – podała we wtorek Federalna Agencja ds. Pracy. Stopa bezrobocia w RFN wzrosła w lipcu o 0,2 punktu procentowego do 5,7 proc. "W lipcu, wraz z początkiem wakacji, wzrosło bezrobocie i niepełne zatrudnienie" – poinformowała szefowa Agencji Andrea Nahles. Przypomniała też, że w lipcu bezrobocie zwykle wzrasta, bo firmy zatrudniają mniej osób w okresie wakacyjnym.
Według Agencji, wzrost bezrobocia wzrasta bardziej z uwagi na słabnącą gospodarkę, niż z uwagi na uchodźców z Ukrainy. Do aktualnych statystyk wzięto pod uwagę dane, uzyskane do 12 lipca.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Polskie MSZ zareagowało na potwierdzone przez Ministerstwo Obrony Narodowej naruszenie przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce. Do siedziby resortu został wezwany charge d’affaires Białorusi. Wcześniej do MSZ został zaproszony na rozmowę ambasador Ukrainy w Polsce. Jest to reakcja na zaproszenie skierowane przez ukraińskie MSZ dla ambasadora Bartosza Cichockiego - w związku z wypowiedzią szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcina Przydacza. Materiał reporterski Macieja Jastrzębskiego oraz rozmowa z dr. Andrzejem Szabaciukiem z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
- Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, usłyszał cztery zarzuty. Wielka ława przysięgłych w Waszyngtonie oskarżyła polityka o nielegalne działanie mające odwrócić wynik przegranych przez niego wyborów. Zarzuty te są drugim zestawem oskarżeń kierowanych wobec D. Trumpa. Rozmowa z prof. Małgorzatą Zacharą-Szymańską z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- 1 sierpnia w Chinach w życie wszedł przepis o rządowej kontroli eksportu galu i germanu. Są to półmetale kluczowe dla przemysłu m.in. półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego czy samochodów elektrycznych. Władze w Pekinie swoją decyzję tłumaczą bezpieczeństwem kraju. Tymczasem ograniczenie tych surowców negatywnie wpłynie na rozwój technologii na Zachodzie. Bez tych kluczowych półmetali Zachodowi będzie trudniej toczyć walkę technologiczną z Chinami. Więcej w materiale Wojciecha Cegielskiego.
- Francja rozpoczęła ewakuację swoich obywateli z Nigru, gdzie 26 lipca doszło zamachu stanu. Pierwszy samolot z 262 osobami na pokładzie odleciał ze stolicy kraju Niamey - poinformowała o tym francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna. Francja wysłała trzy samoloty, aby ewakuować swoich i innych europejskich obywateli, którzy chcą wyjechać z Nigru. Materiał Magdaleny Skajewskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Konrad Popławski (OSW), dr Andrzej Szabaciuk (KUL), prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (UJ)
Data emisji: 2.08.2023 r.
Godzina emisji: 17.19
IAR/ans