Przygodę z wojskiem możemy rozpocząć od studiów wojskowych. W Polsce mamy kilka uczelni, które nam takie studia oferują: Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Akademię Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni i Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie.
Stała zawodowa służba wojskowa
Po ukończeniu studiów absolwenci uczelni wojskowej uzyskują tytuł zawodowy magistra albo magistra inżyniera. W zależności od wyboru kierunku. Zostają też promowani na pierwszy stopień wojskowy w korpusie oficerów - dostają więc stopień podporucznika i są powoływani do stałej zawodowej służby wojskowej.
Czytaj też:
Studia wojskowe to często też dodatkowe korzyści. Studenci mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie w akademikach, całodzienne wyżywienie i umundurowanie, a co miesiąc wynagrodzenie w wysokości zależnej od stawki najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
Wojskowe Centrum Rekrutacji
Podporucznik Judyta Jasińska z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kołobrzegu, szef sekcji promocji, wskazuje jeszcze na inne ścieżki. - Udajemy się do najbliższego wojskowego centrum rekrutacji. Może to być centrum rekrutacji właściwe naszemu miejscu zamieszkania i tam wykwalifikowani pracownicy, kadra, mogą przedstawić nam spersonalizowaną ścieżkę rozwoju zawodowego opartą o osobiste preferencje, doświadczenie zawodowe, wykształcenie. W tej chwili mamy propozycję dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - mówi.
To przygotowanie do służby zawodowej. - Szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, szkolenie podstawowe, trwa 27 dni i jest zakończone przysięgą wojskową. Następnie po takim szkoleniu podstawowym możemy udać się na szkolenie specjalistyczne. W wybranej przez siebie jednostce wojskowej, które trwa do 11 miesięcy. Oczywiście dowódca danej jednostki wojskowej może zdecydować o wcześniejszym zakończeniu takiego szkolenia - mówi podporucznik Jasińska.
Jak zostać terytorialsem?
Kolejna możliwość to służba w Wojskach Obrony Terytorialnej. - Szkolenie trwa 16 dni. Po takim szkoleniu zostajemy żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej i odbywamy służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej na zasadzie rotacyjnej. To znaczy, raz w miesiącu należy odbyć obowiązkowe dwa dni ćwiczeń wojskowych i pozostajemy w tak zwanej gotowości do podjęcia działań, ponieważ Wojska Obrony Terytorialnej są przeznaczone do usuwania na przykład skutków katastrof, klęsk żywiołowych i tego typu sytuacji - wyjaśnia Judyta Jasińska.
Podczas tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego oraz rocznicy Bitwy Warszawskiej w dniach 12-15 sierpnia będzie można zobaczyć pojazdy, broń i inny wykorzystywany przez polskich żołnierzy sprzęt.
15 sierpnia na warszawskiej Wisłostradzie odbędzie się wielka defilada wojskowa "Silna Biało-Czerwona". Nie zabraknie też tradycyjnych wojskowych pikników w miastach całej Polski.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Patryk Michalski
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 7.08.2023
Godzina emisji: 15.24
kh
Jak zostać zawodowym żołnierzem Wojska Polskiego? - Jedynka - polskieradio.pl