Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Data publikacji: 14.08.2023 08:09
Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 11:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dworek Chopina, Duszniki-Zdrój
Dworek Chopina, Duszniki-Zdrój, Autor - PAP/Alamy
Dobiegła końca 78. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W Klasycznym "Lecie z Radiem" Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali to wydarzenie. Zaprosiliśmy też na rozpoczynające się w nowym tygodniu dwa znaczące letnie święta muzyczne: Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. 
  • W Dusznikach-Zdroju zakończył się 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
  • Początki festiwalu sięgają roku 1826, kiedy to Fryderyk Chopin wraz z rodziną odwiedził Ziemię Kłodzką. Tu dał charytatywne koncerty na rzecz sierot, córek zmarłego sukiennika.
  • Od wielu lat dyrektor artystyczny Piotr Paleczny, układając program, stawia na laureatów największych międzynarodowych konkursów wykonawczych.

Historia Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju

O początkach festiwalu w audycji sprzed tygodnia mówił Adam Rozlach. Wszystko zaczęło się w roku 1826. Wówczas młody Fryderyk Chopin wraz z mamą i siostrami spędził lato na Ziemi Kłodzkiej, w Dusznikach i w Kudowie. - Korzystał ze źródeł leczniczych, z klimatu, leśnych ścieżek spacerowych i miejsc widokowych. Wyprawa do śląskich wód to jego pierwsza wyprawa poza granice Królestwa Polskiego - przypomniał prowadzący.

Najważniejszym wydarzeniem stały się jednak koncerty charytatywne, które Chopin dał w Dusznikach 11 sierpnia 1826 roku. - Grał na rzecz sierot, córek sukiennika Józefa Schoora, który zmarł nagle. Mimo że nie było tutaj dobrego instrumentu (...), dał te dwa koncerty i owa legenda stała się podstawą do festiwali, które odbywają się w Dusznikach - opowiadał Adam Rozlach. W tym roku odbyła się 78. edycja festiwalu.

POSŁUCHAJ

49:30

Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowują Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju (Klasyczne Lato z Radiem/Jedynka)

Czym się wyróżnia Międzynarodowy Festiwal Chopinowski?

Marcin Majchrowski, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, zwrócił uwagę, że od pewnego czasu kolejne edycje festiwalu są programowane przez dyrektora artystycznego prof. Piotra Palecznego w podobny sposób. - Program i poziom dyktują ci, którzy są zaproszeni co roku. Od lat jest to mniej więcej podobna, bardzo wysoka stawka światowa czy europejska, z uwzględnieniem pianistów polskich - tłumaczy.

Akcent położony jest przede wszystkim na laureatów największych międzynarodowych konkursów wykonawczych. - Czasami sobie zadaję pytanie, czy nie warto byłoby od czasu do czasu spojrzeć na inne przestrzenie funkcjonowania pianistyki - zwraca uwagę Majchrowski. Dodaje, że w tym kontekście niezwykle interesujący był w tym roku występ Franceso Piemontesiego, który nagrodę zdobył 16 lat temu, w roku 2007. 

YouTube/Francesco Piemontesi

Jakie festiwale warto odwiedzić tego lata?

Adam Rozlach w audycji Klasyczne "Lato z Radiem" zaprosił również na koncerty organowe w Bazylice Katedralnej w Łowiczu (wtorek, 15.08, godz. 19.30), w Parafii Katedralnej Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha w Warszawie (środa, 16.08, godz. 19) czy w Bazylice Archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie (niedziela, 20.08, godz. 16).

To jednak nie wszystkie propozycje, jakie przedstawił prowadzący. Zaprosiliśmy bowiem także na rozpoczynające się w nowym tygodniu dwa nasze, znaczące letnie święta muzyczne: Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, którego patronem medialnym jest Program 1 Polskiego Radia. 

Tytuł audycji: Klasyczne "Lato z Radiem"

Prowadził: Adam Rozlach 

Goście: Marcin Majchrowski (dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia), Stanisław Leszczyński (dyrektor artystyczny festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie)

Data emisji: 13.08.2023

Godzina emisji: 22.06

mg

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.