Adam Rozlach zwrócił uwagę, że Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju jest najstarszym polskim festiwalem muzycznym i najstarszym festiwalem chopinowskim na świecie. Każdego roku swoją obecnością uświetniają go pianiści utytułowani oraz ci, którzy dopiero wstępują w szeregi pianistów najwybitniejszych.
Skąd wziął się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju?
Wszystko zaczęło się w roku 1826. Wówczas młody Fryderyk Chopin wraz z mamą i siostrami spędził lato na Ziemi Kłodzkiej, w Dusznikach i w Kudowie. - Korzystał ze źródeł leczniczych, z klimatu, leśnych ścieżek spacerowych i miejsc widokowych. Wyprawa do śląskich wód to jego pierwsza wyprawa poza granice Królestwa Polskiego - przypomina Adam Rozlach. O szczegółach pobytu Chopin pisał w listach do Wilhelma Kolberga i Józefa Elsnera.
Najważniejszym wydarzeniem stały się jednak koncerty charytatywne, które Chopin dał w Dusznikach 11 sierpnia 1826 roku. - Grał na rzecz sierot, córek sukiennika Józefa Schoora, który zmarł nagle. Mimo że nie było tutaj dobrego instrumentu (...) dał te dwa koncerty i owa legenda stała się podstawą do festiwali, które odbywają się w Dusznikach - analizuje prowadzący.
Co w programie festiwalu?
W piątek (4.08) w ramach koncertu inauguracyjnego wystąpił Francesco Piemontesi. W programie znalazły się preludia Debussy'ego, kompozycje Chopina oraz Sonata B-dur D. 960 Franza Schuberta. - Piemontesi zestawił dwa światy, niesamowicie różne. Preludia Debussy'ego to malarstwo dźwiękowe. Poczynając od Preludium "Mgły", a kończąc na "Sztucznych ogniach", które są jakby apoteozą wirtuozerii fortepianowej - mówi Zbigniew Faryniarz.
YouTube/Francesco Piemontesi
W sobotę (5.08) melomani usłyszeli m.in. Mateusza Krzyżowskiego, zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Szczególnie doceniono grane przez niego etiudy Karola Szymanowskiego i utwory Ignacego Jana Paderewskiego. - Zawsze ujmuje mnie jakością swojego dźwięku. Dysponuje ogromną kulturą dźwięku - zaznacza Faryniarz.
Na festiwalu wystąpią również m.in. Illia Ovcharenko (I Nagroda Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Honens - Calgary, Kanada 2022), Yukine Kuroki (I Nagrody Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych - Utrecht 2022 oraz Dublin 2022) oraz Kate Liu (III Nagroda Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. F. Chopina - Warszawa 2015).
Tytuł audycji: Klasyczne "Lato z Radiem"
Prowadził: Adam Rozlach
Goście: Zbigniew Faryniarz (pianista, profesor nadzwyczajny Katedry Fortepianu Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu), Wiktor Łyjak (dyrektor artystyczny Międzynarodowych Festiwali Organowych w Warszawie i Łowiczu)
Data emisji: 6.08.2023
Godzina emisji: 22.06
mg
Relacja z Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju - Jedynka - polskieradio.pl