Amerykańskie śmigłowce dla Polski
Szef resortu obrony wyraził zamiar zakupu 96 helikopterów Apache w ubiegłym roku. Jak podkreślił, po ich zakupie Polska stanie się drugim co do wielkości posiadaczem tych maszyn pochodzących z USA.
"Spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu Kongres Stanów Zjednoczonych potwierdzi nasze zapytanie ofertowe, a więc wyda zgodę, abyśmy mogli przystąpić do szczegółowych negocjacji dotyczących pozyskania 96 śmigłowców uderzeniowych Apache. Ze względu na bardzo owocną współpracę z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w przyszłym roku będziemy mieć na wyposażeniu Wojska Polskiego pierwsze egzemplarze Apache’y"- wyjaśnił Mariusz Błaszczak
- Jest to bezsprzecznie najpopularniejsza maszyna tej klasy na świecie dzisiaj. Zmieniła się również filozofia użycia tej maszyny w stosunku do lat 80-tych, kiedy pierwsze AH-64 Apache trafiły do jednostek - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Andrzej Kiński, redaktor naczelny magazynu "Wojsko i Technika".
Jak wygląda amerykański Apache, będzie można przekonać się 15 sierpnia w Warszawie podczas defilady Wojska Polskiego, która rozpocznie się o godzinie 14.00.
"To dla nas rewolucja"
Jak podkreśla gość Jedynki dla Polski kupno amerykańskich śmigłowców Apache jest rewolucją. - Mi-24, które dziś mamy, to są maszyny udane, cały czas modernizowane i znajdujące swoich nabywców na rynkach, ale te wersje, którymi my dysponowaliśmy, pochodziły z lat 70. i 80. i nigdy nie przeszły głębszej modernizacji - mówi. - Wiele lat temu straciliśmy możliwość użycia ich jako maszyn przeciw czołgom ze względu na wyczerpanie się receptur - zwraca uwagę ekspert.
Kolejne umowy na dostawy sprzętu dla wojska
"Cieszę się, że dzięki nowym zamówieniom kierowanym przez resort obrony do polskiego przemysłu, wpisujemy się w proces wzmacniania potencjału obronnego Rzeczpospolitej" - ocenił prezes PGZ Sebastian Chwałek w komunikacie opublikowanym przez PGZ po zatwierdzeniu umów. "Z jednej strony dostarczamy nowoczesny sprzęt, a z drugiej równolegle pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, których potrzebują żołnierze" - dodał Chwałek.
Jak wskazano w komunikacie PGZ, nowy kołowy transporter opancerzony (NTKO) ma być kolejnym obok NBPWP Borsuk krajowym produktem, zaprojektowanym od podstaw na bazie doświadczenia i kompetencji polskich inżynierów.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Administracja amerykańskiego prezydenta zwróciła się do Kongresu o umożliwienie przekazania 200 milionów dolarów na przeciwdziałanie Wagnerowcom w Afryce. Najemnicy z Grupy Wagnera od dawna aktywnie działają w Afryce - zarówno we własnym interesie, jak i w interesie krajów, które ich zatrudniają. Gościem audycji był Marcin Piotrowski z PISM.
- Były szef Międzynarodowego Trybunału Karnego Luis Moreno Ocampo ostrzega, że Azerbejdżan szykuje ludobójstwo Ormian w Górskim Karabachu. Napięcia między Armenią a Azerbejdżanem nasiliły się na początku lipca, kiedy Baku pod różnymi pretekstami zamknęło ruch w korytarzu laczyńskim, jedynej drodze łączącej Górski Karabach z Armenią. Blokada doprowadziła do poważnego kryzysu humanitarnego w enklawie, zamieszkanej głównie przez Ormian, którzy zaczęli narzekać na niedobory żywności i lekarstw oraz częste przerwy w dostawie prądu. Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej.
- Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w stronę Melitopola i Berdiańska w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy i umacniają się na zdobytych pozycjach – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińskie wojska informują, że wykorzystują obecnie dziennie ok. 8 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, czyli średnio tyle, ile wynosi roczna norma francuskiej armii. Materiał Macieja Jastrzębskiego oraz rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Andrzej Kiński (redaktor naczelny magazynu "Wojsko i Technika"), Marcin Piotrowski (PISM), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 14.08.2023 r.
Godzina emisji: 17.18
IAR/ans
Amerykańskie śmigłowce Apache dla Polski. Ekspert: to najpopularniejsze maszyny tej klasy dzisiaj na świecie - Jedynka - polskieradio.pl