Modernizacja wyposażenia Wojska Polskiego. "Musimy mieć tę ciężką pięść"

Data publikacji: 15.08.2023 19:08
Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 19:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jednostki Wojska Polskiego podczas defilady "Silna Biało-Czerwona" w Warszawie
Jednostki Wojska Polskiego podczas defilady "Silna Biało-Czerwona" w Warszawie, Autor - Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
Święto Wojska Polskiego i wielka defilada, która miała miejsce w Warszawie, to okazja do zaprezentowania, jak na przestrzeni ostatnich lat postępowała modernizacja polskiej armii. Najnowocześniejszy, światowej klasy sprzęt wojskowy wzmacnia potencjał obronny Wojska Polskiego i tym samym bezpieczeństwo w naszym kraju.

Według rządowych planów, w tym roku na obronność przeznaczymy ponad 4 proc. PKB, czyli 137 mld zł. - Ostatnie osiem lat to czas odbudowy Wojska Polskiego, wzmacniania polskiego bezpieczeństwo. Wcześniej sytuacja była odwrotna. Nie może być powrotu do tamtej błędnej polityki, która prowadziła do katastrofy. Odwróciliśmy bieguny - podkreślił prezydent.

Modernizacja polskiej armii. "Jesteśmy w sytuacji komfortowej"

W audycji "Więcej świata" prof. Daniel Boćkowski podkreślił, że modernizacja sprzętu Wojska Polskiego jest koniecznością. Jak wyjaśnia ekspert, zagrożenie ze strony Rosji wymusiła m.in. zmiany w strategiach NATO. Wymusza to na Polsce dostosowanie się do nowych planów.

Rozmówca Pawła Lekkiego dodaje, że zakup nowego wyposażenia dla armii jest też skutkiem wsparcia wojskowego dla Ukrainy. - Wysłaliśmy tam wszystko to, co teoretycznie dawno powinno być zutylizowane, ale dalej jeździło. A skoro jeździło, to te wydatki się przesuwało. (...) Kiedy już nie mamy nic, to siłą rzeczy musimy wszystko kupić od nowa. To jest taki paradoks, kiedy kraje zaczynając od zera stają się bardzo zaawansowane. Po prostu bierzemy to, co obecnie jest najnowsze - tłumaczy ekspert z białostockiego uniwersytetu.

Czytaj także:

Ekspert o modernizacji armii: przygotowujemy się do starcia

Według prof. Boćkowskiego wzmacnianie Wojska Polskiego jest przygotowaniem się do starcia w przypadku zagrożenia. - To zagrożenie pokazuje, że bynajmniej wojna nie będzie szybka i opierała się na przewadze technologicznej. Z jednej strony musimy więc mieć całą obronę przeciwrakietową, a z drugiej posiadać tę ciężką pięść, która odstrasza - zaznacza gość radiowej Jedynki.

- W pewnym momencie trzeba myśleć perspektywicznie. Cały problem jest taki, że wojnę zaczyna się nowoczesnym sprzętem, a kończy tym, co zostało w magazynach. Paradoks Polski będzie za chwilę taki, że nie będziemy mieli nic w magazynach, bo wszystko wysłaliśmy. Dlatego też kupujemy sprzęt - wyjaśnia rozmówca Pawła Lekkiego.

Ponadto w audycji:

- Obchody Święta Wojska Polskiego - materiał Agnieszki Drążkiewicz;

- Republikanie zaprezentowali plan przejęcia władzy od Demokratów. Celem "Projekt 2025" jest nie tylko wygrana w wyborach, ale także szkolenie odpowiedniej kadry. Projekt opiera się na czterech  filarach. Jak sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych wpłynie na politykę zagraniczną prowadzoną przez Amerykanów? Gość: dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute;

- Funkcjonariusze ABW zatrzymali dwóch Rosjan, którzy kolportowali w Polsce materiały propagandowe Grupy Wagnera. Gość: kpt. Tomasz Badowski, weteran misji w Iraku i Afganistanie;

- Mija dwa lata od przejęcia władzy w Kabulu przez talibów. Ogłaszają oni, że Afganistan może cieszyć się coraz lepszą sytuacją ekonomiczną. Jednak większość Afgańczyków żyje w skrajnym ubóstwie, głodzie i bez dostępu do wody. Materiał Wojciecha Cegielskiego;

- Miniony miesiąc był najgorętszym lipcem w historii światowych pomiarów. Upały sprzyjały ekstremalnym zjawiskom pogodowym. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

POSŁUCHAJ

33:46

Modernizacja wyposażenia Wojska Polskiego. "Musimy mieć tę ciężką pięść" (Więcej świata/Jedynka)


Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute), kpt. Tomasz Badowski (weteran misji w Iraku i Afganistanie)

Data emisji: 15.08.2023 r.

Godzina emisji: 17.19

qch/PR24

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.