Air Show Radom 2023: atrakcje w przestworzach i pokazy lotnicze od kuchni

Data publikacji: 26.08.2023 20:50
Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 21:07
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
XVII pokazy lotnicze Air Show w Radomiu odbywają się w dniach 26-27 sierpnia
XVII pokazy lotnicze Air Show w Radomiu odbywają się w dniach 26-27 sierpnia, Autor - Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom 2023 to gratka nie tylko dla miłośników lotnictwa. Nad lotniskiem przez dwa dni (26-27 sierpnia) prezentują się maszyny wojskowe z całego świata i najlepsi piloci wojskowi oraz akrobacyjni. W audycji specjalnej sprawdziliśmy natomiast, jak steruje się myśliwcem oraz na czym polega praca narratora pokazów.
  • Wyścig samolotu z samochodem Formuły 1, pokazy samolotów historycznych lub wystawa uzbrojenia wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. To tylko niektóre z atrakcji dwudniowego Air Show Radom 2023.
  • W audycji specjalnej dowiedzieliśmy się, jak wygląda sterowanie myśliwcem, a także na czym polega praca narratora podczas występów.
  • Pokazy lotnicze można śledzić na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia. Zapraszamy do serwisu specjalnego: airshow.polskieradio.pl

Polskie Radio jako jedyne będzie transmitowało na swoim portalu oraz w mediach społecznościowych całość tegorocznych pokazów. Streaming wideo, produkowany w formie wielokamerowej, dynamicznej transmisji na żywo, będzie miał za zadanie jak najlepiej oddać klimat imprezy. Oprócz samych pokazów lotniczych nie zabraknie także rozmów z pilotami, żołnierzami i gośćmi imprezy.

Transmisje z wydarzenia będzie można obejrzeć również na specjalnej stronie internetowej airshow.polskieradio.pl. Oprócz relacji na żywo, po zakończeniu pokazów, na stronie udostępnione zostaną najlepsze fragmenty z występów.

AIR SHOW Radom 2023. Jak pilotować myśliwiec?

Pierwszego dnia pokazów na niebie zaprezentowały się m.in. myśliwce F-16 oraz samoloty M-28, TS-11 Iskra, czy śmigłowce AW-149A. Ponadto w powietrzu wystąpili piloci z grup pokazowych Zespołu Akrobacyjnego ORLIK, ORLEN Grupy Akrobacyjnej Żelazny, The Flying Bulls czy Flying Dragons Team. W sobotę mogliśmy także obserwować desant flagowy oraz paradę lotniczą.

Wspomniane myśliwce F-16 są maszynami wielozadaniowymi. Z kolei inspektor Sił Powietrznych, gen. dywizji Ireneusz Nowak dodaje, że są to pojazdy bardzo przyjemne w pilotażu. - Mają wiele zalet. Są bardzo przyjazne dla pilota, ale potrafią zwalczać cele naziemne i powietrzne. Spójrzmy tylko na to, jak Ukraina zabiega o te samoloty, aby zyskać przewagę w powietrzu - zaznacza pilot.

Na czym polega sterowanie taką maszyną? Może to przypominać grę komputerową. W kokpicie znajdziemy m.in. kontroler służący do sterowania pojazdem oraz podobny przyrząd, odpowiednik samochodowego pedału gazu. Poza przyrządami samolot jest oczywiście wyposażony w szereg systemów, których obsługą zajmuje się już komputer. Choć wszystko brzmi łatwo, tak latanie akrobatyczne wymaga już specjalnych umiejętności. - W trakcie gwałtownych wiraży, na maksymalnym ciągu silnika, przeciążenia dochodzą do poziomu 9G. Człowiek czuje się wtedy bardzo ciężko i walczy, by nie utracić przytomności. Po takim ośmio-,dziesięciominutowym locie pokazowym piloci są zmęczeni jak po półmaratonie - zaznacza gość radiowej Jedynki.

Czytaj także:

AIR SHOW Radom 2023: tajniki pracy narratora

Każdemu pokazowi lotniczemu towarzyszy narrator. Jakie jest jego zadanie? - Z jednej strony staram się nawigować publicznością, aby patrzyli w tym kierunku, gdzie dzieją się najciekawsze rzeczy. Z drugiej staram się przybliżyć nieco, co w danym momencie dzieje się na niebie. Oczywiście mówię z lekkim wyprzedzeniem, aby wszyscy byli przygotowani - opowiada kpt. Maciej Drozd, narrator podczas występów samolotu M-346 Bielik.

Pokazy w powietrzu mają ściśle zaplanowany przebieg, którą zawarto w jego dokumentacji. Dzięki temu narrator może przybliżyć widzom ciekawostki na temat parametrów technicznych samolotu, ale też zapowiedzieć kolejne akrobacje. Z tego też powodu podczas pokazów nie ma miejsca na dowolność. - Ze względów bezpieczeństwa, a także, żeby one były doskonałe, podczas występów nie ma na to miejsca. Wszystko jest wcześniej przećwiczone i wytrenowane - zaznacza kapitan.

Występom pilotów towarzyszy oprawa muzyczna. Co ciekawe, sterujący samolotem jej nie słyszy. Jak tłumaczy gość audycji specjalnej, piosenki mają za zadanie uzupełniać się z tym, co dzieje się na niebie. Z tego też powodu dobór odpowiednich utworów nie zawsze jest łatwym zadaniem. - Przygotowanie muzyki na dzisiejszy pokaz było jednym z trudniejszych zadań - przyznaje kpt. Maciej Drozd.

Czym jest Air Show?

Air Show w Radomiu organizowany jest zwykle co dwa lata. Ostatni raz wydarzenie odbyło się w 2018 roku, a pięcioletnia przerwa była związana z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom. Tegoroczna edycja poświęcona jest obchodom Święta Lotnictwa oraz 90. rocznicy przelotu kapitana Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim.

Polskie Radio jako jedyne transmituje przebieg całego Air Show na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Streaming wideo jest produkowany w formie wielokamerowej, dynamicznej transmisji na żywo, a oprócz samych pokazów lotniczych można posłuchać rozmów z pilotami, żołnierzami i gośćmi imprezy. Zapraszamy też na stronę airshow.polskieradio.pl.


POSŁUCHAJ

25:33

Air Show Radom 2023: atrakcje w przestworzach i pokazy lotnicze od kuchni (Audycja specjalna/Jedynka)

 

Nazwa audycji: audycja specjalna "AIR SHOW Radom 2023"

Prowadzili: Aleksandra Jasińska i Grzegorz Krakowski

Goście: gen. dywizji Ireneusz Nowak (inspektor Sił Powietrznych, pilot myśliwca F-16), kpt. Maciej Drozd (narrator samolotu M-346 Bielik)

Data emisji: 26.08.2023

Godzina emisji: 19.30

qch

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.