XX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. "Muzyka to bardzo mocna strona tego wydarzenia"

Data publikacji: 28.08.2023 14:40
Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 15:12
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Plakat 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Plakat 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Autor - materiały promocyjne
Trwa XX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. - To dla nas bardzo ważne, żeby poprzez muzykę i śpiew przypomnieć wspólną historię Polaków, Żydów oraz oddać hołd wszystkim ofiarom Holokaustu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Izabela Szafrańska, piosenkarka i wokalistka.
  • W Warszawie rozpoczął się jubileuszowy XX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
  • W programie znalazły się spotkania literackie, spektakle teatralne, warsztaty, spacery i przede wszystkim koncerty.
  • Podczas tegorocznej odsłony będziemy również świętować jubileusz 55-lecia pracy artystycznej dyrektor festiwalu Gołdy Tencer.

Podczas XX Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera usłyszymy m.in. koncerty muzyki klezmerskiej, kantoralnej i jazzowej. - Muzyka to bardzo mocna strona festiwalu. Oczywiście co roku zapraszamy polskich artystów, lubianych i cenionych przez naszą publiczność, aby pokazali jakby swoje spojrzenie na tę kulturę żydowską. W tym roku są to Leszek Możdżer i Aga Zaryan - zapowiada Izabela Teodorkiewicz, wicedyrektor festiwalu ds. programowych.

- Przyjadą również artyści z zagranicy. Będzie Mark Elyahu, wspaniały poeta, kompozytor z Izraela, multiinstrumentalista, którego koncert zaplanowano na 28 sierpnia w Teatrze Kwadrat. Będą: Daniel Kahn, Jake Shulman, Christian Dawid, którzy już od wielu lat pokazują się na tym festiwalu. W tym roku oczywiście nowe projekty, ale na życzenie publiczności nie mogło ich zabraknąć - dodaje.

POSŁUCHAJ

26:38

XX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. "Muzyka to bardzo mocna strona tego wydarzenia" (Kulturalna Jedynka)

Setne urodziny Józefa Hena

Liczba wydarzeń literackich podczas Festiwalu Warszawa Singera jest w tym roku naprawdę imponująca. Warto zwrócić uwagę m.in. na urodziny Józefa Hena, które na festiwalu są obchodzone pod koniec sierpnia, a nie w listopadzie, kiedy rzeczywiście będzie miał 100 lat.

- Spotkanie w najbliższy wtorek w Klubie Garnizonowym w al. Niepodległości, bardzo zapraszam (…). Obchodzimy wcześniej, bo w tym czasie mamy festiwal, a Józef Hen był gościem naszego festiwalu kilkakrotnie. Będzie to moja rozmowa z moim ulubionym pisarzem, polskim autorem, który napisał najwspanialszą warszawską opowieść: "Nowolipie" - mówi kierownik literacki Teatru Żydowskiego i festiwalu Remigiusz Grzela.

"Widokówka" Karoliny Kirsz

3 września, na zakończenie festiwalu, odbędzie się czytanie performatywne pt. "Widokówka", wyreżyserowane przez Karolinę Kirsz. Scenariusz - na podstawie Aleksandra Rotnera oraz fragmentów "Jesteśmy. Rozstania '68" Teresy Torańskiej.

- Jest to opowieść o rozstaniu i też o problemach z tożsamością. Jeżeli wyrzucają cię z twojego kraju, to pojawia się pytanie, czy zostawiasz tę tożsamość w tym miejscu, z którego cię wyrzucili, czy starasz się tworzyć coś nowego w miejscu, do którego się udajesz. Czasami również te miejsca były zupełnie przypadkowe. Oczywiście jest to o rozstaniach i o tym, że wiele z tych osób, które musiały wyjechać, zostawiły swoich bliskich i często przez wiele lat, jak w "Widokówce", ten kontakt był utrzymywany. Cały czas była nadzieja, że do tego spotkania dojdzie. Jednak bardzo często nie dochodziło - opowiada Karolina Kirsz.

Tradycyjne brzmienia żydowskie w nowych odsłonach

Izabela Szafrańska, wokalistka i piosenkarka, wystąpi 30 sierpnia o godz. 18.00. Usłyszymy tradycyjne brzmienia żydowskie w nieco nowych odsłonach.

- Zdecydowanie tak. Dwa lata temu wystąpiłam z projektem "Żydowska ulica". Tam głównie skupiłam się na pieśniach hebrajskich, natomiast w tym roku skupiłam się przede wszystkim na języku jidysz. To jest dla mnie nowość i bardzo trudne zadanie, ale jestem bardzo szczęśliwa, że podejmuję to ryzyko i wyzwanie. Ten język jest przepiękny. Bardzo ważne jest dla nas, żeby poprzez muzykę i śpiew przypomnieć wspólną historię Polaków, Żydów oraz oddać hołd wszystkim ofiarom Holokaustu, a także osobom, które musiały wyemigrować w czasach powojennych - mówi.

Czytaj także:

55 lat pracy artystycznej Gołdy Tencer

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu będziemy świętować jeszcze jeden jubileusz. Będzie on związany z 55-leciem pracy artystycznej Gołdy Tencer. Z tej okazji odbędzie się specjalny benefis.

- To ma być niespodzianka dla mnie. Naprawdę się denerwuję. Nikt nie chce powiedzieć, co to będzie, muszę więc być cierpliwa. 55 lat i w tym prawie te 55 lat w moim ukochanym Teatrze Żydowskim w Warszawie - komentuje dyrektor festiwalu Gołda Tencer.

Benefis odbędzie się w sobotę, a cały festiwal zakończy w niedzielę uroczysty Koncert Kantorów w Synagodze im. Małżonków Nożyków.

Poza tym w audycji:

- Pod Tatrami zakończyło się wielkie święto górali z całego świata, czyli 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Podsumowanie wydarzenia.

- Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa, festiwalowe koncerty dostępne są też online.

- Recenzja spektaklu "Echa" Teatru Migro z Krakowa. Spektakl jest symbolicznym teatralnym oglądaniem starych fotografii z Kresów Wschodnich.

- Wspomnienie Andrzeja Precigsa, aktora teatralnego, filmowego, telewizyjnego, reżysera dubbingu, który zmarł w wieku 74 lat.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 27.08.2023

Godzina emisji: 23.09

DS


Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.