"Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty" w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca

Data publikacji: 04.09.2023 06:30
Ostatnia aktualizacja: 01.04.2025 17:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pokaz na żywo słuchowiska "Podstolina" podczas festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023"
Pokaz na żywo słuchowiska "Podstolina" podczas festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023", Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radio
To wyprawa w głąb "Zemsty" Aleksandra Fredry, odczytanie jego dzieła nie przez pryzmat konfliktu dwóch flagowych antagonistów Cześnika i Rejenta, ale miłości. Tej platonicznej, pielęgnowanej w ukryciu, łączącej Klarę i Wacława, która szuka spełnienia, i tej drugiej, zmysłowej, spełnionej, wciąż pulsującej w pamięci kochanków żądzą. O kim mowa? O Annie i jej płomiennym romansie z księciem Radosławem. Słuchowisko wykonane na żywo na XXII Festiwalu "Dwa Teatry – Zamość 2023". Adaptacja i reżyseria: Mariusz Malec. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Paweł Paprocki. Obsada: Wiktoria Gorodeckaja, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Mastalerz, Redbad Klynstra, Lidia Sadowa, Paweł Paprocki

20 czerwca 1793 roku w majątku u stóp Karpat przyszedł na świat Aleksander hrabia Fredro, późniejszy oficer ordynansowy w sztabie cesarza Napoleona, wolnomularz lubelski, komediopisarz jedyny w swoim rodzaju. 230 lat od jego urodzin, w roku poświęconym pamięci hrabiego, nie mogło zabraknąć na zamojskich "Dwóch Teatrach" odniesień do twórczości i fantazji Aleksandra Fredry.

POSŁUCHAJ

47:07

Aleksander Hrabia Fredro - "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty" (Słuchowisko w Jedynce)

 

Zapraszamy Państwa do wspólnej wyprawy w głąb jego "Zemsty", do odczytania tego dzieła – nie przez pryzmat konfliktu dwóch flagowych antagonistów Cześnika i Rejenta, ale Miłości. Tej platonicznej – pielęgnowanej w ukryciu, łączącej Klarę i Wacława, która szuka spełnienia, i tej drugiej – zmysłowej, spełnionej, wciąż pulsującej w pamięci kochanków żądzą.

O kim mowa? O Annie i jej płomiennym romansie z księciem Radosławem. Pozornie wytrawny smakosz gatunku "lektura szkolna" powie, że takich bohaterów w "Zemście" nie ma. Cóż, powierzchowny czytaczu… Jeżeli Podstolina ma na imię Anna, to może i w galopie myśli przeskoczyłeś przez fragment demaskujący postać, która kryje się za litewskim arystokratą.

- Nasza "Zemsta" mściwość pozostawia słowom, w grotesce topi wszystkie narodowe przywary. Z Papkina czyni lustro, w którym może się przeglądać Twoje i moje "naj...". Uczucie, póki sił starczy, jest drogowskazem dla zdarzeń. Jeśli nie ma śladu po ukochanym, to co czynić? W takiej oto sytuacji znajdujemy Podstolinę. Razem z nią utkamy pajęczą sieć intryg, sprawdzimy "stan kont" kawalerów w okolicy, by wybrać najlepszy substytut uczuć – bezpieczeństwo z okrągłą sumką zaklętą w liczbie folwarków. Gdzież tu Miłość? W talencie autora dramatu, rzecz jasna. Intryga powiedzie się tak, jak tylko On pozwoli. Miłość ma szansę do ostatniego wersu - zaprasza autor adaptacji i reżyser słuchowiska, Mariusz Malec.

---

Aleksander Hrabia Fredro - "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty"

Adaptacja i reżyseria: Mariusz Malec
Realizacja: Andrzej Brzoska
Muzyka: Paweł Paprocki
Obsada: Wiktoria Gorodeckaja (Podstolina), Krzysztof Wakuliński (Cześnik Raptusiewicz), Andrzej Mastalerz (Rejent Milczek), Redbad Klynstra (Papkin), Lidia Sadowa (Klara, synowica Cześnika), Paweł Paprocki (Wacław, syn Rejenta)

Słuchowisko "Podstolina" zostało wyemitowane w niedzielę (3.09) po godz. 21.00.

qch/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.