Do tej pory głównym punktem odniesienia dla Korei Północnej były Chiny. Teraz dochodzi do zacieśniania relacji z Rosją. Czym to jest spowodowane?
- Zawsze (punktem odniesienia - red.) były Chiny i Rosja. Korea Północna w tych kierunkach prowadziła swoje relacje i starała się utrzymywać dobre stosunki. Aczkolwiek działania Korei Północnej na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat ulegały zmianom. Obecne zbliżenie z Federacją Rosyjską, jak również z Chinami, jest także konsekwencją tego, że na linii Korea Północna - Stany Zjednoczone w ostatnich latach nie układa się najlepiej - komentuje prof. Agata Ziętek.
Ekspert dodaje: - Wydaje mi się, że zwrot w kierunku Rosji i potwierdzenie tej przyjaźni jest konsekwencją pewnej globalnej polityki i relacji w takim wymiarze geopolitycznym międzynarodowym.
Korea Północna oczekuje od Rosji transferu technologii?
Według informacji, do których docierają zachodnie media, Korea Północna za ewentualną pomoc wojskową Rosji życzy sobie m.in. transferu technologii i różnego rodzaju towarów.
- Mamy do czynienia ze spotkaniem dwóch dość zdesperowanych reżimów. Z drugiej strony, patrząc na sytuację globalnie, świat jest podzielony. Mamy świat, który wspiera wartości liberalne i demokratyczne, oraz mamy świat niedemokratyczny. Zarówno Federacja Rosyjska, jak i Korea Północna w sposób jednoznaczny opowiadają się za tym światem wartości nieliberalnych i niedemokratycznych - ocenia prof. Agata Ziętek.
Ekspert zauważa też, że "dla Korei Północnej jest to pewne rozwiązanie taktyczne, żeby wykorzystać szansę uzyskania dostępu do nowych, lepszych technologii rosyjskich".
Poza tym w audycji:
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała w środę (13.09), że Unia Europejska powinna zwiększyć swoje wysiłki na rzecz rozszerzenia Wspólnoty o nowych członków: Ukrainę, Mołdawię i państwa Bałkanów Zachodnich, a w dalszej przyszłości również Gruzję. Ursula von der Leyen zaproponowała też rozpoczęcie dyskusji o zmianach w unijnych traktatach. Materiał Karola Surówki oraz gość: prof. Waldemar Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie.
- Libia walczy ze skutkami katastrofalnej powodzi, która nawiedziła północno-wschodnią część kraju. Liczba jej ofiar stale wzrasta. Najgorsza sytuacja występuje w Dernie, zawaliły się tam wielokondygnacyjne budynki, woda porwała też mniejsze domy i samochody. Materiał Wojciecha Cegielskiego.
- Francja wzmacnia swoje siły na granicy z Włochami, a to wszystko z powodu rosnącej presji migracyjnej. O szczegółach Magdalena Skajewska. Czy Europę czeka kryzys migracyjny jak w 2015 roku? Gość: dr Jarosław Wojtas, Uniwersytet WSB Merito.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Agata Ziętek (UMCS w Lublinie), prof. Waldemar Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie), dr Jarosław Wojtas (Uniwersytet WSB Merito)
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 17.20
DS