Fundusze Europejskie. Przełamujemy bariery, czyli "Ścieżka SMART na rzecz dostępności"

Data publikacji: 19.09.2023 08:30
Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 08:42
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Konkurs "Ścieżka SMART na rzecz dostępności" to ogromna szansa dla przedsiębiorców na realizację ciekawych projektów, istotnie przyczyniających się do zwiększenia dostępności
Konkurs "Ścieżka SMART na rzecz dostępności" to ogromna szansa dla przedsiębiorców na realizację ciekawych projektów, istotnie przyczyniających się do zwiększenia dostępności, Autor - Shutterstock/riopatuca
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi nabór wniosków do konkursu "Ścieżka SMART na rzecz dostępności", realizowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W sumie na innowacyjne projekty służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przeznaczono 445 milionów złotych. Konkurs przeznaczony jest dla dużych przedsiębiorstw, a wnioski przyjmowane będą do 30 października. 
  • Trwa nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów w konkursie "Ścieżka SMART na rzecz dostępności" realizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
  • Na projekty służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przeznaczono budżet 445 milionów złotych
  • Konkurs adresowany jest do dużych przedsiębiorstw, a wnioski przyjmowane będą do 30 października 

- Konkurs "Ścieżka SMART na rzecz dostępności" to szansa dla przedsiębiorców na realizację ciekawych projektów, których celem jest rozwiązanie problemów osób ze szczególnymi potrzebami. Do takich osób można zaliczyć na przykład osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, niewidome, niedosłyszące, osoby ze schorzeniami przewlekłymi. Są to też osoby starsze, kobiety w ciąży, czy też opiekunowie małych dzieci - mówi Dyrektor Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju Karolina Lesyng.

POSŁUCHAJ

05:44

Przełamujemy bariery, czyli "Ścieżka Smart na rzecz dostępności" (Ekspres Jedynki/Ekspres gospodarczy)

Realizacja projektu ma w istotny sposób przyczynić się do zwiększenia dostępności, czyli umożliwić korzystanie przez te osoby z infrastruktury transportu, systemów informacyjno-komunikacyjnych, produktów czy też usług, na zasadach równych z innymi osobami - dodaje.

"Ścieżka Smart na rzecz dostępności". Kto może aplikować? 

W naborze mogą wziąć udział duże przedsiębiorstwa samodzielnie występujące o wsparcie projektu. - Wnioskodawcami w ramach tego konkursu są duzi przedsiębiorcy, którzy będą aplikować samodzielnie. Duży przedsiębiorca, który będzie aplikować, musi złożyć wniosek na kompleksowy projekt na rzecz dostępności z zakresu przynajmniej prac badawczo-rozwojowych. Następnie kolejne elementy, kolejne moduły, może dobrać w zależności od potrzeb zrealizowanego projektu - wyjaśnia Karolina Lesyng.

- Przede wszystkim trzeba spełnić warunek, by cel projektu wpisywał się w zakres tematyczny. Kluczem do sukcesu będzie trafne zdefiniowanie problemów osób ze szczególnymi potrzebami, które zostaną rozwiązane dzięki realizacji projektu. Każdy ze zrealizowanych modułów musi przyczynić się do rozwiązania problemu/problemów osób ze szczególnymi potrzebami istotnie przyczyniając się do zwiększenia dostępności, czyli likwidacji barier występujących na przykład w przestrzeni fizycznej, rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, czy też usługach dedykowanych dla osób ze szczególnymi potrzebami - mówi Dyrektor Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. - Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba też wpisać się w kryteria wyboru projektów. Zachęcamy do zapoznania się z całą dokumentacją konkursową, ze wszystkimi warunkami - dodaje. 

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych w projekcie to milion złotych. Więcej informacji na temat naboru do konkursu znajduje się na stronie NCBR.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki/Ekspres gospodarczy

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Błażej Prośniewski 

Gość: Karolina Lesyng (Dyrektor Działu Dotacji Krajowych i Funduszy UE w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju)

Data emisji: 18.09.2023 

Godzina emisji: 16.35

kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.