Mrówki ogniste (Solenopsis invicta) wykrywano już wcześniej w Hiszpanii, Finlandii czy Holandii, w produktach importowanych z zagranicy, ale jak dotąd nie było dowodów potwierdzających ich stałą obecność w europejskiej przyrodzie.
Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. W ciągu ostatniego stulecia skolonizował już m.in. pewne obszary w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Karaibach, w Chinach i w Australii.
Jak się szacuje, w obecnych warunkach klimatycznych mrówki mogłyby się zadomowić na ok. 7 proc. obszaru Europy, w tym w połowie europejskich miast, m.in. w Barcelonie, Rzymie, Paryżu i Londynie. Dalsze ocieplenie klimatu może dodatkowo sprzyjać ich rozprzestrzenianiu.
Mrówki ogniste - jak je rozpoznać?
Michał Michlewicz, doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zajmujący się biologią i ekologią mrówek oraz różnorodnością owadów, powiedział w audycji "Cztery pory roku", że w Polsce mamy 108 gatunków mrówek.
Zapytany, jak odróżnić mrówkę ognistą od innych mrówek, odpowiedział, że jest to bardzo trudne, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że większość osób rozróżnia tylko mrówki czarne, czerwone i "te duże z lasu". - Mrówka ognista jest niewielka, ciemnoczerwona bądź brązowa, błyszcząca. To są cechy, którymi charakteryzuje się wiele mrówek - dodał.
Jednocześnie ekspert wskazał, że mrówki ogniste budują charakterystyczne kopce, podobne do kopców kreta. Problem w tym, że raczej po nich nie chodzą, wyjścia są poza budowlą. - Dopiero jak się gdzieś naruszy ten kopiec, to można je zauważyć - opisał gość Romana Czejarka.
Czytaj także:
Mrówki ogniste - dlaczego są groźne?
Jak zaznaczył Michał Michlewicz, temat mrówek ognistych jest poważniejszy, niż się może wydawać. - Stany Zjednoczone mierzą się z miliardowymi - jest to policzone - stratami rocznie ze względu na obecność tego gatunku - zaznaczył.
- Invicta, drugi człon nazwy mrówki ognistej, znaczy "niezwyciężona" i ona właśnie taka jest. Mrówki ogniste wypierają inne mrówki i owady w miejscach, w których żyją. Na obszarach, gdzie podjęto z nimi walkę, wytępiono wszystkie inne gatunki, a invicta pozostały - wyjaśnił ekspert.
Mrówki ogniste nie tylko powodują bolesne użądlenia, ale także niszczą uprawy i... urządzenia elektryczne. Gnieżdżą się np. w sygnalizacji świetlnej i powodują awarie.
Czytaj także:
Mrówki ogniste - czy przybędą do Polski?
W ocenie gościa audycji "Cztery pory roku" istnieje prawdopodobieństwo, że mrówki ogniste przybędą do Polski i się tu zadomowią.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Michał Michlewicz (doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zajmujący się biologią i ekologią mrówek oraz różnorodnością owadów)
Data emisji: 19.09.2023
Godziny emisji: 9.00-12.00
PAP/kk
Mrówki ogniste. Niebezpieczny gatunek dotrze do Polski? - Jedynka - polskieradio.pl