Kim jest Sławosz Uznański?
Sławosz Uznański urodził się 12 kwietnia 1984, a więc w Międzynarodowym Dniu Załogowych Lotów Kosmicznych. Jako drugi Polak, 45 lat po Mirosławie Hermaszewskim, wybiera się w kosmos, do którego tu na Ziemi zbliża się, wspinając się nie tylko w Himalajach. Ostatnio zdobył Kilimandżaro - górę w Tanzanii. Nie wie jeszcze, czy wyjdzie w przestrzeń kosmiczną, ale wie, że chciałby, bo taki spacer przyniósłby mu niezwykłe wrażenia.
Jak wygląda dzień astronauty?
Nominacja wzbudziła w doktorze Uznańskim wielką ekscytację. W rozmowie z Dorotą Truszczak astronauta przyznał, że lubi wyzwania. - Wróciłem do szkoły. Uczę się nowej części przemysłu kosmicznego, tej, której jeszcze nie znałem - zdradza. Dodaje, że każdy dzień astronauty programowego wygląda inaczej. - Wstaję o 7 rano. Przynajmniej ta część jest w miarę wspólna - precyzuje.
Pierwszym punktem dnia zazwyczaj jest szkolenie teoretyczne, ale również w tym przypadku pojawiają się wyjątki. - W ubiegły czwartek to były testy medyczne. Cały dzień spędziłem w szpitalu, poddając się różnym badaniom. (...) Dni są różne, a ja jestem gotowy na... cokolwiek kolejne dni będą przynosić - zapewnia dr Sławosz Uznański. Dodaje, że jako osoba aktywna stara się dbać o "dietę, sport i sen".
YouTube/AGH Kraków
Jak wygląda rekrutacja do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną?
Podczas półtorarocznej rekrutacji gość "Eureki" pokonał ponad 22 tys. kandydatów. Dziś wspomina ten czas bardzo dobrze. - Musiałem wykształcić mechanizm, który pozwolił mi jednak skupić się na życiu codziennym. Półtora roku to długi czas. Myślę, że napięcie nie byłoby najlepszą strategią. Emocje na pewno były, ale starałem się sobie z tym radzić. Po każdym etapie spędzałem czas z uczestnikami - zdradza.
Jakie zadania dr Uznański wykonywał w CERN-ie?
W roku 2011 doktor Uznański rozpoczął pracę w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą. - Mam dwie główne role. Buduję systemy, które kontrolują dużą infrastrukturę. (...) Druga to część operacyjna. Miałem przywilej pracowania bezpośrednio w Centrum Zarządzania, rozwiązując na co dzień problemy typu: "co się stanie, jak ten sprzęt padnie" - mówi gość "Eureki". Dodaje, że zadania te są analogiczne do zadań czekających na stacji kosmicznej w obliczu pojawiających się kryzysów.
---
W audycji wyemitowaliśmy również wypowiedzi prof. Aleksego Pamiatnycha z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk oraz dr hab. inż. Piotra Orleańskiego z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk poświęcone tzw. minisatelitom.
Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że Europejska Agencja Kosmiczna oraz Axiom Space - amerykańska firma działająca w branży kosmicznej - podpisały porozumienia w sprawie lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.
Dr Sławosz Uznański w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, uzyskując tytuł mgr. inż. Również w tym samym roku otrzymał tytuł mgr. inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) i tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja). Jest autorem książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautorem ponad 50 artykułów naukowych.
Uznański pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Do tego zajmuje się projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie. Jest też członkiem rezerwowego korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jak informowała pod koniec listopada Polska Agencja Kosmiczna, musiał on pokonać ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: dr Sławosz Uznański (astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA)
Data emisji: 25.09.2023
Godzina emisji: 19.30
mg