Jest zgoda ws. paktu migracyjnego. Co dalej?
Podczas środowej sesji ambasadorowie unijnych państw członkowskich porozumieli się w sprawie ostatniego elementu paktu migracyjnego czyli regulacji kryzysowej. Wszystko to przy sprzeciwie m.in. Polski. W dalszej kolejności mają się rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim. - To co teraz obserwujemy to psucie prawa traktatowego Unii Europejskiej - nie ma wątpliwości prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Psucie prawa traktatowego?
Gość audycji precyzuje, że unijna biurokracja poprzez środowiska proimigracyjne "przekreśla stabilność prawa europejskiego". - Artykuł 79. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mówił m.in. o tym, że to państwa mają prawo do samodzielnego ustalania wielkości napływu obywateli innych krajów na swoje terytorium - wyjaśnia prof. Kubiak. Dodaje, że w dokumencie znajdziemy również zapis o zwalczaniu przez UE nielegalnej migracji.
Ekspert zwrócił jednocześnie uwagę, że obecny kryzys może mieć destrukcyjny wpływ na całą Unię. - Obserwujemy wchodzenie do mainstreamu politycznego ugrupowań radykalnych w różnych wymiarach - podsumowuje.
W audycji również:
- znaczny wzrost przestępczości, walki gangów imigranckich, wzrost bezrobocia oraz problemy z asymilacją przybyłych z innych kultur osób to problemy, które nasilają się w Szwecji po przyjęciu tysięcy migrantów m.in. z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Szwedzka polityka otwartości doprowadziła do coraz poważniejszego kryzysu wewnętrznego w tym kraju. Teraz Sztokholm zaostrza politykę a do zagwarantowania bezpieczeństwa w kraju angażuje wojsko,
- Polska wzmacnia ochronę granicy ze Słowacją. Od dziś wróciły tymczasowe kontrole na przejściach granicznych. Granicę będzie można przekroczyć przez 11 przejść - 8 będą to przejścia drogowe i 3 kolejowe. Przepisy mają obowiązywać 10 dni z możliwością przedłużenia. Funkcjonariuszy Straży Granicznej będzie wspierało wojsko. Decyzja Warszawy spowodowana jest znacznym napływem nielegalnych imigrantów tzw. szlakiem bałkańskim. Również dzisiaj Czechy wprowadzają wyrywkowe kontrole na przejściach granicznych ze Słowacją.
Szef czeskiego rządu poinformował, że działania te są skoordynowane z Polską. Słowacki premier zapowiedział, że Bratysława dziś odpowie na decyzję Warszawy,
- Polska i Stany Zjednoczone zacieśniają relacje. Wczoraj prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem. Po rozmowie prezydent Polski wyjaśnił, że prezydent USA zapewnił, że nasz kraj otrzyma wsparcie w obliczu ataków hybrydowych ze strony Białorusi i prowokacji białoruskich służb. Prezydent Biden podkreślił nasze niezwykle odpowiedzialne i rozsądne zachowanie wobec prowokacji, które spotykają nas ze strony białoruskiej,
- zaostrza się relacja Chin ze Stanami Zjednoczonymi. Pekin zażądał od USA zwrotu wypożyczonych pand, które są symbolem dyplomacji. Chiny wypożyczają te zwierzęta jedynie do państw zaufanych, przyjaznych. Tym samym zwrot pand jest wyrazem braku zaufania i pogorszenia relacji Pekin-Waszyngton. Po raz pierwszy pandy trafiły do Stanów Zjednoczonych ponad pół wieku temu w ramach symbolu budowania pozytywnych i długotrwałych relacji.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute), Marta Czarnecka-Wojda (Telewizja Polska)
Data emisji: 4.10.2023
Godzina emisji: 17.17
mg
Jest zgoda ambasadorów UE ws. paktu migracyjnego. "To psucie prawa traktatowego" - Jedynka - polskieradio.pl