Alfred Nobel. Wynalazki, odkrycia i wiersze

Data publikacji: 09.10.2023 21:25
Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 13:08
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Inżynier, poeta i biznesmen Alfred Nobel był samotnikiem, który poświęcił się doskonaleniu własnych wynalazków. Sławny i zamożny odkrywca, pisał też poezje i dramaty
Inżynier, poeta i biznesmen Alfred Nobel był samotnikiem, który poświęcił się doskonaleniu własnych wynalazków. Sławny i zamożny odkrywca, pisał też poezje i dramaty, Autor - PAP/DPA
Inżynier, poeta i biznesmen Alfred Nobel był samotnikiem, który poświęcił się doskonaleniu własnych wynalazków. Sławny i zamożny odkrywca skupiał się głównie na pracy, ale pisał również poezje i dramaty. Zwano go "najbogatszym włóczęgą Europy" z racji częstych podróży.
  • Życie prywatne Alfreda Nobla nie było szczęśliwe i spełnione, ukochana Berta Kinsky poślubiła innego mężczyznę.
  • Obecnie w świadomości społecznej Nobel pamiętany jest głównie z zapisu w testamencie. Przekazał 90 proc. majątku na coroczne nagrody dla twórców największych osiągnięć w nauce.
  • Alfred Nobel tworzył również… wiersze. Czy któreś z nich zachowały się do dzisiaj?

Głównym kierunkiem zainteresowań Alfreda Nobla była nitrogliceryna. - Niezależnie od tego, że był również poetą, to był pasjonatem chemii. Nitrogliceryna była dla niego bardzo interesująca, ale niestety jest to szalenie trudny materiał, bo w jednej z tragedii w fabryce stracił najmłodszego brata Emila. Doszło wtedy do wybuchu i zginęło kilka osób - przybliża prof. Andrzej Hennel, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Jego osiągnięciem było ucywilizowanie nitrogliceryny. Stwierdził, że można ją mieszać z ziemią okrzemkową, czyli z takimi skorupkami okrzemek. Powstaje wtedy materiał dużo łatwiejszy w obróbce. Najpierw nazywało się to proszkiem Nobla, a potem dynamitem. Główna część fortuny Alfreda bazuje właśnie na dynamicie - dodaje ekspert.

Alfred Nobel odkrył także żelatynę wybuchową i proch bezdymny. Na sam koniec życia posiadał 93 fabryki w około 20 krajach. - Te materiały były potrzebne, ale nie tylko w celach wojennych. Przecież górnictwo i czasami budownictwo także potrzebowały materiałów wybuchowych. Stąd etykietka "handlarza śmiercią", która go prześladowała, nie do końca jest prawdziwa - twierdzi prof. Andrzej Hennel.

POSŁUCHAJ

25:05

Alfred Nobel. Konstruował wynalazki i pisał wiersze (Jedynka/Eureka)

 

Nobel zajmował się wszystkim - pisał również wiersze

Alfred Nobel pośród swoich różnych osiągnięć ma zarejestrowanie ponad 300 patentów. Czym się zajmował?

- Wszystkim… On był rzeczywiście uosobieniem wynalazcy i cokolwiek przychodziło mu do głowy, a to był okres powstawania wielu różnych urządzeń mechanicznych, to na wszelki wypadek patentował. Niewiele z całego dorobku przetrwało, ale niewątpliwie był to niezwykle zdolny człowiek i miał pomysły - mówi prof. Andrzej Hennel.

Gość Jedynki zauważa: - Z drugiej strony był twórcą. Pisał wiersze. Część potem zniszczył, więc nie przechowały się do dzisiaj, ale np. przed śmiercią zdołał wydrukować - ale nie rozprowadzić, sztukę "Nemesis" o losach Beatrice Cenci. Istniał tam problem, że Kościół katolicki wyszedł w tej sztuce bardzo źle, w związku z tym jego wykonawcy testamentu przechwycili cały nakład i zniszczyli. Ocalało tylko kilka egzemplarzy ukrytych w archiwum i dopiero niedawno ta sztuka wyszła na światło dzienne.

Źródło: Sweden/YouTube

Nobel podróżował przez całe życie

Alfred Nobel przez całe życie podróżował. Jeździł ze Szwecji do Rosji, mieszkał też w Paryżu i we Włoszech…

- Był permanentnym wędrownikiem, nazywano go "najbogatszym włóczęgą Europy". W Paryżu spędził 25 lat. Przebywał w wielu miejscach i to był pewien problem w związku z testamentem. Rodzina, która chciała oprotestować testament, zanim została spłacona, zamierzała naciskać, że to Paryż był jego miejscem i testament powinien podlegać prawu francuskiemu. Natomiast 2 lata przed śmiercią kupił fabrykę Bofors w Szwecji. Miał tam dom, mieszkanie i 3 konie - mówi prof. Andrzej Hennel.

Jak okazało się, argument ze zwierzętami był dla sądu kluczowy. - Jeżeli ktoś gdzieś ma konie, to jest to miejsce jego pobytu. Ostatecznie sąd w tej miejscowości rozstrzygnął sprawę pozytywnie - wyjaśnia.

Zobacz też: 

Ponadto w audycji:

Motywy tureckie w ogrodach polskich. 

Rośliny, namioty i pawilony ogrodowe inspirowane Orientem były stałym elementem rezydencji  dawnej Rzeczpospolitej. Wielowiekowe kontakty polityczne, dyplomatyczne i handlowe wpłynęły na zainteresowanie Polaków naturą, sztuką i architekturą turecką. W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prezentowana jest wystawa "Orientalny raj. Wpływy tureckie w ogrodach polskich". W audycji rozmawiamy z Jackiem Kuśmierskim, historykiem ogrodów.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Andrzej Hennel (fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego), Jacek Kuśmierski (historyk ogrodów)

Data emisji: 9.10.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Blisko, coraz bliżej
Blisko, coraz bliżej
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.