250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej
Komisja Edukacji Narodowej - a właściwie: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca - została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, za zgodą rosyjskiego posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego Ottona Magnusa von Stackelberga.
W Rzeczypospolitej Obojga Narodów pełniła funkcję centralnego organu władzy oświatowej, zależnego tylko od króla i Sejmu.
Dlaczego powstała? Do 1773 roku edukacja podstawowa i średnia były w Rzeczypospolitej organizowane przez zakon jezuitów. System nakierowany był przede wszystkim na kształcenie w zakresie teologii katolickiej, nauczano w języku łacińskim. W 1773 roku zakon jezuitów został rozwiązany przez papieża Klemensa XIV. To groziło upadkiem edukacji w Polsce.
Dzięki Komisji Edukacji Narodowej udało się m.in. dokonać reformy szkolnictwa, opracować nowe programy nauczania w duchu umiarkowanego oświecenia, stworzyć od podstaw system szkół średnich, utworzyć seminaria skierowane dla nauczycieli i stworzyć nowatorskie podręczniki szkolne. Zaczęto też nauczać w języku polskim.
Czytaj także:
Muzyka, która może być wsparciem dydaktycznym dla nauczycieli
W rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwany Dniem Nauczyciela.
Dla nas jest to pretekst do zwrócenia uwagi na to, że nie tylko szkoła, rodzice czy dziadkowie, również Kościół, ale i media, i internet wywierają ogromny wpływ na kształtowanie się osobowości współczesnej młodzieży. Dlatego niezwykle ważne jest wspieranie tożsamościowej kultury: poezji, prozy, piosenek, teledysków, filmów fabularnych, musicali, sztuk teatralnych.
Audycję "Wieczór z historią" wypełniły piosenki, pieśni i ballady w różnych stylach muzycznych: od ballady, przez country, folk, rap, po rocka i metal. Utwory te łączy jedna wspólna cecha: mogą być wsparciem dydaktycznym dla nauczycieli w ich codziennej pracy edukacyjno-wychowawczej.
W programie zaśpiewali bardowie: Andrzej Kołakowski, Jackowie Kowalski i Kaczmarski, Andrzej Trojak, Maciej Wróblewski, raperzy Basti, Bosski, Tadek Firma Solo, zespoły Zayazd, Contra Mundum i Horytnica.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 10.10.2023
Godzina emisji: 0.10
kk
250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej. Muzyczny "Wieczór z historią" - Jedynka - polskieradio.pl