Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josep Borrell rozpoczął dziś wizytę w Pekinie, a tymczasem amerykański samolot zwiadowczy przeleciał nad Cieśniną Tajwańską. Sytuację monitorowało chińskie wojsko, które oświadczyło, że pozostaje cały czas w stanie wysokiej gotowości. Mimo że USA i Tajwan podkreślają, że Cieśnina Tajwańska to w świetle prawa wody międzynarodowe, Chiny twierdzą, że sprawują jurysdykcję nad szlakiem wodnym. "Działając w Cieśninie Tajwańskiej zgodnie z prawem międzynarodowym, Stany Zjednoczone stoją na straży prawa do żeglugi wszystkich narodów" - czytamy w oświadczeniu amerykańskiej marynarki wojennej.
Jak podkreśla Paweł Behrendt, ekspert z Instytutu Boyma, relacje na linii Bruksela - Pekin również nie są najlepsze. - Zasadnicza różnica sprowadza się do tego, że europejskie samoloty zwiadowcze nie latają nad Cieśniną Tajwańską, co zawsze drażni Pekin. Hongkoński dziennik "South China Morning Post" opublikował bardzo interesujący wywiad z Borrellem, który wskazał jako swój najważniejszy cel przekonanie chińskich rozmówców, że Europa bierze Chiny na poważnie i nie ma tu żadnej ukrytej agendy - mówi.
Rywalizacja gospodarcza
Zacieśnianie współpracy Pekin - UE jest elementem rywalizacji gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi. Chodzi m.in. o tworzenie rynku zbytu na towary i usługi. Równocześnie trwa rywalizacja amerykańsko-chińska o międzynarodowe łańcuchy dostaw. Te nagle zostały załamane przez wybuch pandemii COVID-19 i obnażyły uzależnienie państw rozwiniętych od chińskich dostaw. Amerykanie dążą do ograniczenia chińskich łańcuchów dostaw, co już ma wpływ na stale pogarszające się relacje polityczne obu państw, a w przyszłości będzie miało konsekwencje także w gospodarkach innych państw.
- Kiedy Donald Trump zaczął swoją wojnę handlową z Chinami, to Pekin i Waszyngton nie patrzyły na straty, jakie ta wojna przynosi w innych sektorach gospodarki. UE przyjęła zasadę, że jeżeli wprowadzamy jakieś cła, to ma to przede wszystkim boleć przeciwnika, a nie europejski przemysł - podkreśla gość Jedynki. - Nie ma szerokiego gospodarczego odcinania się od Chin, czego tak naprawdę nie robią ani Stany Zjednoczone, ani Japonia, za to jest próba wprowadzenia reguł, które byłyby korzystne dla części europejskiego przemysłu - dodaje rozmówca Michała Strzałkowskiego.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
- Sytuacja w Izraelu i Strefie Gazy po atakach Hamasu na terytorium izraelskie. Premier Izraela Benjamin Netanjahu i lider tamtejszej opozycji Benny Gantz zdecydowali o utworzeniu rządu jedności narodowej. Będzie on funkcjonował do zakończenia wojny z Hamasem. W rządzie jedności narodowej znajdą się: Netanjahu, Gantz, minister obrony narodowej Joaw Galant oraz dwóch członków-obserwatorów. Z kolei przywódca i założyciel Hamasu, Khalid Mashal, wezwał do globalnego dżihadu. Rozmowa z prof. Maciejem Münnichem z KUL.
- Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Wielka Brytania - Palestyńczycy w różnych częściach świata organizują manifestacje popierające ataki Hamasu na Izrael. Podczas demonstracji dochodzi do incydentów, np. w Londynie aresztowano kilka osób za napaść na pracownika służb porządkowych, a także motywowane uprzedzeniami rasowymi zniszczenie mienia oraz posiadanie broni ofensywnej. Więcej w materiale Michała Fedusio.
- Słowacja będzie miała nowy rząd i parlament. Wczoraj memorandum w tej sprawie podpisali przywódcy trzech partii: Kierunek-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD), Głos-Socjaldemokracja (Hlas-SD) i Słowacka Partia Narodowa (SNS). Premierem ma zostać Robert Fica. Jaka będzie polityka zagraniczna Słowacji? Gościem audycji był Łukasz Ogrodnik z PISM.
- Unia Europejska wprowadzi sankcje na rosyjskie diamenty? Wczoraj premier Belgii Alexander De Croo podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że kraje zachodnie są "bardzo blisko" ustanowienia systemu, umożliwiającego nakładanie sankcji na rosyjskie diamenty. Materiał reporterski Pawła Buszki.
- W Afganistanie doszło do ponownego trzęsienia ziemi. Pierwsze nawiedziło zachodnią część kraju w sobotę. Wówczas, według oficjalnych danych, zginęło 3 tys. osób. Wczoraj rano ziemia w Afganistanie ponownie zatrzęsła się. Trwa akcja ratowniczo-poszukiwawcza. Kataklizm wydarzył się w tym samym regionie - prowincji Herat. Materiał Macieja Jastrzębskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Paweł Behrendt (Instytut Boyma), prof. Maciej Münnich (KUL), Łukasz Ogrodnik (PISM)
Data emisji: 12.10.2023
Godzina emisji: 17.19
IAR/ans
Josep Borrell z wizytą w Chinach. Ekspert: jest próba wprowadzenia korzystnych reguł dla europejskiego przemysłu - Jedynka - polskieradio.pl