Prof. Boćkowski: Hamas, doprowadzając do starcia z Izraelem, liczył na odpowiedź lądową

Data publikacji: 17.10.2023 19:10
Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 16:20
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Izrael zbombardował Strefę Gazy. Czy niebawem dojdzie również do operacji lądowej? Zdaniem eksperta Hamas jest na nią przygotowany
Izrael zbombardował Strefę Gazy. Czy niebawem dojdzie również do operacji lądowej? Zdaniem eksperta Hamas jest na nią przygotowany, Autor - PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Sytuacja na Bliskim Wschodzie cały czas jest bardzo napięta. Wszystko wskazuje na to, że Izrael szykuje się do lądowej operacji w Stefie Gazy. - Hamas latami przygotowywał się do tych konfrontacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas starć lądowych będzie chciał zwiększyć straty armii izraelskiej.
  • Izrael ogłosił oblężenie Strefy Gazy i rozpoczął uderzenia z powietrza w odpowiedzi na brutalny atak bojowników Hamasu z 7 października, w którym zginęło 1400 osób.
  • Według władz palestyńskich w wyniku bombardowań w Strefie Gazy zginęło już blisko 3 tys. osób.
  • Siły Obronne Izraela (IDF) zapowiadały uderzenie "z wielką siłą" oraz informowały, że kończą przygotowania do skoordynowanego ataku "z powietrza, wody i lądu" przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy.

Niektórzy eksperci spodziewali się rozpoczęcia operacji lądowej już w ostatni weekend. Co powstrzymuje władze w Tel Awiwie przed podjęciem decyzji?

- Sama Strefa Gazy. Tak naprawdę pamiętajmy, że Hamas latami przygotowywał się do tych konfrontacji. Hamas, doprowadzając do tego starcia z Izraelem, które teraz mamy, liczył właśnie na taką, a nie inną odpowiedź, czyli nie tylko już na bombardowania, ale na odpowiedź lądową, kiedy można będzie z jednej strony zwielokrotnić straty armii izraelskiej - wyjaśnia prof. Daniel Boćkowski.

Ekspert dodaje: - I można będzie również jeszcze bardziej zwielokrotnić straty ludności cywilnej, ponieważ ta w przypadku Hamasu jest narzędziem, które ma wstrząsnąć teoretycznie, bo tak zapewne myśli Hamas, społecznością międzynarodową i z powrotem przywrócić sprawę palestyńską do obiegu.


POSŁUCHAJ

33:05

Prof. Boćkowski: Hamas doprowadzając do starcia z Izraelem, liczył na odpowiedź lądową (Jedynka/Więcej świata)


Jak zareagują państwa arabskie?

Konfrontacja lądowa byłaby dla Hamasu nie tylko okazją do zadania strat. - To też będzie sposób na to, żeby wszystkie kraje arabskie określiły się jednoznacznie. Ulica arabska jest propalestyńska i politycy państw arabskich muszą się z tym liczyć, widać to choćby po Arabii Saudyjskiej, i jest to jakiś zysk Hamasu - tłumaczy prof. Daniel Boćkowski.

- Czy rzeczywiście i w jaki sposób armia izraelska uderzy? Nie wiemy. Prawdopodobnie także, o czym wspomina wielu komentatorów, ta operacja nie rozpocznie się, zanim przynajmniej nie zakończy się wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych - dodaje gość Jedynki.

Poza tym w audycji:

- Kreml próbuje wyjść z międzynarodowej izolacji. Władimir Putin w Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Gość: Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego).

- Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden udaje się do Izraela, gdzie trwa wojna rozpoczęta po ataku bojowników Hamasu na południe Izraela. Amerykański prezydent będzie rozmawiał na Bliskim Wschodzie o pomocy militarnej dla Izraela, sytuacji humanitarnej i losie zakładników w Strefie Gazy, wśród których są także Amerykanie. Rozmowa z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w USA.

- W Gruzji Sąd Konstytucyjny uznał, że prezydent Salome Zurabiszwili złamała ustawę zasadniczą, podróżując do krajów Europy bez zgody rady ministrów. Na przełomie sierpnia i września rządząca partia Gruzińskie Marzenie zainicjowała procedurę impeachmentu głowy państwa. Członkowie ugrupowania stwierdzili, że Salome Zurabiszwili złamała konstytucję swoim działaniem. Materiał Macieja Jastrzębskiego. Gość: Wojciech Wojtasiewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA), Wojciech Wojtasiewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 17.10.2023

Godzina emisji: 17.17

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.