Niektórzy eksperci spodziewali się rozpoczęcia operacji lądowej już w ostatni weekend. Co powstrzymuje władze w Tel Awiwie przed podjęciem decyzji?
- Sama Strefa Gazy. Tak naprawdę pamiętajmy, że Hamas latami przygotowywał się do tych konfrontacji. Hamas, doprowadzając do tego starcia z Izraelem, które teraz mamy, liczył właśnie na taką, a nie inną odpowiedź, czyli nie tylko już na bombardowania, ale na odpowiedź lądową, kiedy można będzie z jednej strony zwielokrotnić straty armii izraelskiej - wyjaśnia prof. Daniel Boćkowski.
Ekspert dodaje: - I można będzie również jeszcze bardziej zwielokrotnić straty ludności cywilnej, ponieważ ta w przypadku Hamasu jest narzędziem, które ma wstrząsnąć teoretycznie, bo tak zapewne myśli Hamas, społecznością międzynarodową i z powrotem przywrócić sprawę palestyńską do obiegu.
Jak zareagują państwa arabskie?
Konfrontacja lądowa byłaby dla Hamasu nie tylko okazją do zadania strat. - To też będzie sposób na to, żeby wszystkie kraje arabskie określiły się jednoznacznie. Ulica arabska jest propalestyńska i politycy państw arabskich muszą się z tym liczyć, widać to choćby po Arabii Saudyjskiej, i jest to jakiś zysk Hamasu - tłumaczy prof. Daniel Boćkowski.
- Czy rzeczywiście i w jaki sposób armia izraelska uderzy? Nie wiemy. Prawdopodobnie także, o czym wspomina wielu komentatorów, ta operacja nie rozpocznie się, zanim przynajmniej nie zakończy się wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych - dodaje gość Jedynki.
Poza tym w audycji:
- Kreml próbuje wyjść z międzynarodowej izolacji. Władimir Putin w Pekinie spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Gość: Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego).
- Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden udaje się do Izraela, gdzie trwa wojna rozpoczęta po ataku bojowników Hamasu na południe Izraela. Amerykański prezydent będzie rozmawiał na Bliskim Wschodzie o pomocy militarnej dla Izraela, sytuacji humanitarnej i losie zakładników w Strefie Gazy, wśród których są także Amerykanie. Rozmowa z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w USA.
- W Gruzji Sąd Konstytucyjny uznał, że prezydent Salome Zurabiszwili złamała ustawę zasadniczą, podróżując do krajów Europy bez zgody rady ministrów. Na przełomie sierpnia i września rządząca partia Gruzińskie Marzenie zainicjowała procedurę impeachmentu głowy państwa. Członkowie ugrupowania stwierdzili, że Salome Zurabiszwili złamała konstytucję swoim działaniem. Materiał Macieja Jastrzębskiego. Gość: Wojciech Wojtasiewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA), Wojciech Wojtasiewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 17.10.2023
Godzina emisji: 17.17
DS
Prof. Boćkowski: Hamas, doprowadzając do starcia z Izraelem, liczył na odpowiedź lądową - Jedynka - polskieradio.pl