Reportaż "Trauma i duma". Rocznica zabójstwa ks. Popiełuszki - kapelana "Solidarności" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 20.10.2023 08:30
Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 09:58
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Ks. Jerzy Popiełuszko podczas mszy św. za ojczyznę na warszawskim Żoliborzu (1983 r.)
Ks. Jerzy Popiełuszko podczas mszy św. za ojczyznę na warszawskim Żoliborzu (1983 r.), Autor - PAP/Grzegorz Rogiński
Mija 39. lat, odkąd błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko zginął męczeńską śmiercią. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego reportażu Alicji Grembowicz pt. "Trauma i duma". 
  • 39 lat temu, 19 października 1984 roku, zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.
  • Jako męczennik za wiarę ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa proces kanonizacyjny duchownego.

Męczeńska śmierć

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli (Podlaskie). Po powstaniu "Solidarności" stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.

19 października minęła 39. rocznica zabójstwa księdza. Duchowny został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły.

Kapelan "Solidarności"

Jako męczennik za wiarę ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa proces kanonizacyjny duchownego.

Wielokrotnie występował także w obronie pokrzywdzonych i prześladowanych przez władzę PRL, podkreślając, że "Kościół nie może patrzeć obojętnie na zło i krzywdę ludzką (26 września 1982 r.)". "Naród nie zasługuje na to, by wiele jego najlepszych synów i córek przebywało w obozach i więzieniach. Nie zasługuje, by była poniewierana i bita młodzież, by miały miejsce kainowe zbrodnie (31 października 1982 r.)" - powiedział.

Duchowny apelował także do rodaków, aby mimo przeciwności zawsze byli wierni "Prawdzie", którą jest Bóg. "Nie sprzedawajmy swoich ideałów za miskę soczewicy. Nie sprzedawajmy swoich ideałów, kupcząc swoim bratem" - apelował 27 lutego 1983 r. Przestrzegał jednak przed odwetem, mówiąc na przykład: "Bądźmy silni miłością, modląc się za braci błądzących, nie potępiając nikogo, a piętnując i demaskując zło (27 marca 1983 r.)".

POSŁUCHAJ

29:37

"Trauma i duma" - reportaż Alicji Grembowicz (Jedynka)

 

W reportażu Alicji Grembowicz występują m.in.: Joanna Kąkolewska - żona reportażysty i pisarza Krzysztofa Kąkolewskiego, dziennikarka Katarzyna Kętrzyńska, aktorka Roma Szczepkowska oraz historycy - Mirosław Białaszko i prof. Jan Żaryn.

Tytuł reportażu: "Trauma i duma"

Autorka reportażu: Alicja Grembowicz

Data emisji: 20.10.2023 r.

Godzina emisji: 0.15

ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.