Nowe tchnienie kultury regionów

Data publikacji: 21.10.2023 19:00
Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 12:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Józef Broda na IX Kongresie Kultury Regionów, fot. fot. Piotr Droździk | MCK SOKÓŁ
Józef Broda na IX Kongresie Kultury Regionów, fot. fot. Piotr Droździk | MCK SOKÓŁ, Autor - fot. Piotr Droździk | MCK SOKÓŁ

POSŁUCHAJ

Kiermasz pod kogutkiem 22 października godz. 05:05

W Nowym Sączu zakończył się IX Kongres Kultury Regionów. Tegoroczna edycja była kontynuacją rozpoczętego w 2021 roku cyklu tematów poświęconych obecności żywiołów w kulturze ludowej. Wydarzeniom rozgrywającym się przez 4 dni na Sądecczyźnie przyglądała się Aleksandra Faryńska.

IX odsłona Kongresu Kultury Regionów, który w dniach 17-20.10 odbywał się w Nowym Sączu, miała hasło: Tchnienie. W audycji podsumujemy to wydarzenie: posłuchamy rozmów z prowadzącymi warsztaty oraz panelistami: jezuitą ks. Jackiem Siepsiakiem, zielarką i fitoterapeutką Anną Pietruszą, śpiewaczką Katarzyną Brodą-Firlą i Krzysztofem Trebunią-Tutką, który tym razem przekazywał uczestnikom tajniki gry na instrumentach pasterskich.

- To jest duchowe i biblijne hasło, chociaż powietrze to żywioł, który jest też najtrudniejszy. My często powietrze kojarzymy z duszą, a tak naprawdę na kongresie przypominamy, że człowiek jest istotą ożywioną, staje się duchem. Tchnienie, duch, powietrze, często są niedostrzegalne, ale stają się dostrzegalne i wykonują pracę, gdy zderzają się z innymi żywiołem, szczególnie z wodą. Czy to przez morze, rzekę, deszcze tworzy się burza. Burza też toczy się w nas. Burza, która wytwarza zagrożenie, powoduje, że doceniamy życie - mówił ks. Jacek Sipsiak. - Taniec jest ruchem, oddechem, spalaniem tlenu, są obrzędy związane z ogniem i wiatrem. Są przepowiednie związane z wiatrem, jak na przykład halny, gwałtowny, silny, rozdmuchuje szalone emocje. Ta siła jest obecna w kulturze ludowej. Bardzo dużo w tym temacie jest też o natchnieniu, które wypływa w kulturze ludowej, gdzie w ramach jednego kanonu jest ogromna różnorodność.

IX Kongres był też trzecim w cyklu żywiołów: mamy za sobą wodę – „Woda jest kobietą” i ogień – „W płomieniach”. Powietrze stało się tematem tego, ponieważ poza powszechnymi i uniwersalnymi wątkami kulturowymi (stworzenie, ożywienie tego, co nieożywione, podarowanie duszy, powietrze jako boska epifania itp.) porusza liczne wątki związane z powietrzem, wiatrem, ich uosobieniami lub władającymi nim duchami w kulturze ludowej. Będzie też mowa o lataniu jako odwiecznym marzeniu człowieka i o powietrzu jako nośniku zapachów, o jego przepływie umożliwiającym wydobywanie dźwięków, także w muzyce i śpiewie.

W wydarzeniu brało udział wielu panelistów, ekspertów i artystów prowadzących warsztaty, m.in: prof. Stanisława Trebunia Staszel (UJ), prof. Agnieszka Gołębiowska Suchorska (Uniwersytet Bydgoski), dr hab. Weronika Grozdew Kołacińska (UW), dr hab. Katarzyna Drąg (UPJPII), artyści – Piotr Cyrwus, Krzysztof Trebunia Tutka, animatorzy i menadżerowie kultury – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Monika Gubała, literaci, dziennikarze i autorzy projektów kulturalnych i wielu innych

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 22.10.2023

Godzina emisji: 15.15

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.