Rosja szkoli bojowników Hamasu?
W poniedziałek izraelscy żołnierze zaatakowali miasto Gaza od wschodu i zachodu m.in. przy użyciu czołgów. Przeprowadzono też uderzenia z powietrza, zabijając "dziesiątki terrorystów" Hamasu – poinformowały Siły Obronne Izraela. Żołnierze „zabili dziesiątki terrorystów, którzy zabarykadowali się w budynkach i tunelach i próbowali ich atakować” – przekazał rzecznik izraelskiej armii kontradmirał Daniel Hagari. Według niego w czasie operacji wyeliminowano między innymi czterech prominentnych bojowników Hamasu.
Władze Izraela ogłosiły oblężenie Strefy Gazy 7 października w odpowiedzi na brutalny atak kontrolującej to terytorium palestyńskiej organizacji Hamas, w którym zginęło ponad 1400 osób, a ponad 200 zostało uprowadzonych. Według podległego Hamasowi ministerstwa zdrowia od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 8,3 tys. Palestyńczyków. Dane te jednak traktowane są z rezerwą – prezydent USA Joe Biden wyraził wątpliwości co do ich rzetelności.
Czy Rosja szkoli bojowników Hamasu? - W chwili obecnej nie mamy jednoznacznych dowodów. Nie ulega jednak wątpliwości, że rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie i koncentracja uwagi USA w tym regionie i odciągnięcie od niej Ukrainy, służy interesom rosyjskim - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Amerykańska pomoc dla Izraela
Pojawiają się głosy, zwłaszcza w Partii Republikańskiej, że USA powinny skierować swoją pomoc w stronę Izraela, nie Ukrainy. - Niewątpliwie ten temat w kampanii wyborczej będzie rozgrywany - zaznacza gość Jedynki. - Stosunek pomocy dla Ukrainy będzie jednym z podstawowych punktów budowania programów kandydatów w kwestiach międzynarodowych. (...) Na chwilę obecną prezydent Joe Biden deklaruje, że nie będzie zmian w pomocy dla Ukrainy, jednak tu oczywiście w wielu elementach tej pomocy musi być zgoda Kongresu - zwraca uwagę.
Relacje rosyjsko-izraelskie
- Izrael w polityce rosyjskiej i Rosja w polityce izraelskiej odgrywają dość szczególną rolę dla dużej części rosyjskiego establishmentu finansowego. Izrael to jest dogodne miejsce do prania pieniędzy, to jest stosunkowo otwarte okno na świat - mówi rozmówca Michała Strzałkowskiego. - Z kolei państwo izraelskie musi liczyć się z wojskową obecnością Rosjan w Syrii, także wzajemne kontakty są niejednoznaczne, niejasne, nie ograniczają się wyłącznie do tej sfery, którą mediom jest łatwo śledzić - dodaje.
Czytaj też:
Ponadto w audycji:
- "Istnieje ogromne ryzyko wzrostu zagrożenia terrorystycznego w Unii Europejskiej z powodu sytuacji na Bliskim Wschodzie" - mówiła komisarz ds. spraw wewnętrznych, Ylva Johansson. "Obecnie nie widać wielkich fal migracyjnych, ale może do nich dojść - dodała. Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Warsaw Enterprise Institute.
- Potwierdzają się informacje o ponownym włączeniu elementów Grupy Wagnera do walk na froncie na Ukrainie - żołnierze z kompanii najemnej zostali wcieleni do oddziałów rosyjskich operujących w rejonie Awdijiwki. A rosyjskie wojsko dokonuje egzekucji na swoich żołnierzach, którzy chcą się wycofać z ofensywy. Materiał reporterski Pawła Buszki oraz rozmowa z gościem - prof. Piotrem Grochmalskim.
- Mike Pence, były wiceprezydent USA i do niedawna kandydat na prezydenta USA, ogłosił, że przerywa swoją kampanię i rezygnuje z wyścigu o Biały Dom - "Stało się dla mnie jasne: to nie jest mój czas". Więcej w materiale Magdaleny Skajewskiej.
- Ważna zmiana w życiu byłego premiera Wielkiej Brytanii! Boris Johnson zostanie komentatorem telewizyjnym - były premier został dziennikarzem kanału GB News. Więcej w materiale Adama Dąbrowskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 30.10.2023
Godzina emisji: 17.18
IAR/ans