Narodowe Święto Niepodległości. Z wizytą w Muzeum Józefa Piłsudskiego i dworku "Milusin" w Sulejówku

Data publikacji: 10.11.2023 13:50
Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 14:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dworek "Milusin" to, obok gmachu muzealno-edukacyjnego, jedna z dwóch części siedziby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
Dworek "Milusin" to, obok gmachu muzealno-edukacyjnego, jedna z dwóch części siedziby Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Autor - Mateusz Marek/PAP
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów. W ten weekend warto odwiedzić Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. - Zależało nam, żeby pokazać, jak kształtowała się jego osobowość - mówi o marszałku i działalności muzeum dyrektor Robert Andrzejczyk.
  • Narodowe Święto Niepodległości w Polsce obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
  • Obchody odbywają się m.in. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
  • W dniach 10-12 listopada odwiedzający mogą liczyć na bezpłatne atrakcje, m.in. koncerty, tańce, turniej szachowy, debatę oraz wspólne śpiewanie pieśni przy ognisku.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a dokładnie jego większa część, znajduje się… pod ziemią. - Jesteśmy trochę jak góra lodowa, że widać jedynie wierzchołek. Samo muzeum, sala wystawy stałej i czasowej oraz centrum edukacyjne są zlokalizowane pod ziemią, a zwiedzanie rozpoczyna się 16 metrów pod jej powierzchnią. To jest nie lada gratka - wyjaśnia Robert Andrzejczyk.

- Jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów i budynków użyteczności publicznej w Polsce. Stąd samo to stanowi w sobie atrakcję. Z kolei nasz najważniejszy eksponat, czyli dworek "Milusin", znajduje się 40-50 metrów od nowego budynku - dodaje dyrektor.


POSŁUCHAJ

08:48

Narodowe Święto Niepodległości. Z wizytą w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Rodzina Piłsudskich pomieszkiwała w dworku już od 1921 roku

Jak wskazuje Robert Andrzejczyk, rodzina Piłsudskich sprowadziła się do dworku w 1923 roku. - Chociaż już wcześniej rodzina tam mieszkała, a raczej pomieszkiwała, ponieważ nie było to stałe zamieszkanie - zauważa.

- Od 1921 roku, kiedy Aleksandra Szczerbińska, bo wtedy jeszcze nie Piłsudska, kupiła tę działkę razem z drewnianym budynkiem, ten do takiego zamieszkiwania przez cały rok praktycznie się nie nadawał. Dlatego w dworku mieszkali od 1923 roku, a na samej działce przebywali od 1921 roku - dopowiada.

Czego dowiemy się w Muzeum Józefa Piłsudskiego?

W muzeum poznamy biografię Józefa Piłsudskiego od jego najwcześniejszych lat. - Zależało nam, żeby pokazać postać Józefa Piłsudskiego nie tylko w czasach chwały odzyskania niepodległości i budowy zrębów państwa polskiego, ale też jak kształtowała się jego osobowość. Chcieliśmy pokazać, w jakim domu się wychowywał i co przechodził w kolejnych etapach życia. Co de facto zdecydowało o tym, jakim w końcu stał się mężem stanu. Dziedzictwo jest tam bardzo ważne - mówi Robert Andrzejczyk.

W Sulejówku możemy zapoznać się z informacjami dotyczącymi dzieciństwa i lat młodzieńczych Józefa Piłsudskiego, ale również jego zsyłki na Syberię, działalności Polskiej Partii Socjalistycznej, wyjazdu do Galicji i tworzenia zrębów polskich sił zbrojnych, a później I wojny światowej, odzyskania niepodległości i budowy państwa polskiego.

- Postać Józefa Piłsudskiego ukazana jest na bardzo bogatym tle. To pozwala lepiej zrozumieć jego decyzje, motywacje i uwarunkowania zewnętrzne, które były bardzo ważne i bardzo zmienne w tym czasie - twierdzi gość Jedynki.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Robert Andrzejczyk (dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 10.11.2023 r. 

Godzina emisji: 9.37

DS

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.