Amerykańska ofensywa dyplomatyczna w Indiach. "To kompleksowe partnerstwo"

Data publikacji: 10.11.2023 18:27
Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 18:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Amerykańska ofensywa dyplomatyczna w Indiach. "To kompleksowe partnerstwo"
Amerykańska ofensywa dyplomatyczna w Indiach. "To kompleksowe partnerstwo", Autor - EPA/PRESS INFORMATION BUREAU INDIA
Amerykańska ofensywa dyplomatyczna w Indiach. Jednoczesne wizyty w tym kraju złożyli sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin w celu zacieśnienia współpracy Indii i Stanów Zjednoczonych w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Amerykańska ofensywa dyplomatyczna w Indiach to zdaniem gościa audycji "Więcej świata" kompleksowe, strategiczne i wszechstronne partnerstwo. - Sami Amerykanie mówią, że to są relacje, które zdefiniują XXI wiek. Z amerykańskiego punktu widzenia to największy nabytek strategiczny i najważniejsze relacje w nadchodzących dekadach - analizuje Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

POSŁUCHAJ

22:29

Amerykańska ofensywa dyplomatyczna w Indiach. "To kompleksowe partnerstwo" (Więcej świata/Jedynka)

Co leży u podstaw współpracy amerykańsko-indyjskiej?

Rozmówca Pawła Lekkiego precyzuje, że ma na to wpływ zdolność Indii do "ograniczania wpływów Chin". Ważnym elementem współpracy jest również wspólnota wartości. - W roku 1998 ówczesny premier Indii zaczął mówić o naturalnym partnerstwie dwóch największych demokracji świata. To padło na podatny grunt w Stanach Zjednoczonych. Od początku XX wieku mamy rosnące zbliżenie - zaznacza. 

Patryk Kugiel przypomina, że zbliżenie to "nabrało rozpędu" za administracji Donalda Trumpa, a "Joe Biden inwestuje w te relacje jeszcze więcej". - Możemy powiedzieć, że relacje indyjsko - amerykańskie są najlepsze w historii - uważa.  

Czytaj też:

W audycji również:

- zagrożenie nielegalną imigracją w Europie; "W 2023 roku na terytorium Unii Europejskiej przedostało się już około miliona nielegalnych imigrantów" - poinformował chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović, a opozycja  wezwała rząd Chorwacji do wysłania na granice kraju wojsk, by chronić je przed napływem imigrantów. Często celem migracji są Niemcy - w całym 2022 roku policja odnotowała tam wzrost liczby nieuprawnionych wjazdów – w sumie było to 91 986 przypadków, czyli o 60 proc. więcej, niż w roku 2021,

- sytuacja w Izraelu i w Strefie Gazy - Izrael zgodził się wprowadzić od czwartku czterogodzinne przerwy w walkach w północnej części Strefy Gazy, by pozwolić m.in. na ewakuację ludności cywilnej z tych obszarów. Tę informację podał Biały Dom, ale strona izraelska jej nie potwierdziła. Minister obrony Izraela Joaw Galant powiedział tylko, że przerwy w walkach w Strefie Gazy mają pozwolić na ewakuację Palestyńczyków, ale nie ograniczą ofensywy,

- w stolicy Francji odbywa się "Paryskie Forum Pokoju", dotyczące usprawnienia współpracy międzynarodowej pomiędzy państwami ze wszystkich kontynentów, a także pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi w obliczu wyzwań globalnych m.in. ubóstwa, kryzysu klimatycznego, cyberbezpieczeństwa. Przewidziany udział delegacji z Polski.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Jan Brzozowski (Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Jagiellońskiego Centrum Studiów Migracyjnych), Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) 

Data emisji: 10.11.2023

Godzina emisji: 17.32

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.