Narodowe Święto Niepodległości. Powinno łączyć, a nie dzielić
Narodowe Święto Niepodległości przypada 11 listopada i zostało ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). - To jest święto po pierwsze radosne i zwycięskie, a po drugie wierzę, że nie ma prawa nas dzielić - zaznacza Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Jakie nastroje panowały w Rzeczpospolitej w roku 1918?
Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że 11 listopada stanowi pewien symbol tego, co działo się jesienią 1918 roku. - To był ogromny proces, a entuzjazm rozlał się po całej Polsce. Te relacje i wspomnienia, do których można dzisiaj sięgnąć pokazują radość, ale też aktywizację społeczeństwa - zaznacza.
Dr Marcin Zarzecki zwraca uwagę, że w społeczeństwie przez 123 lata niewoli narosła potrzeba niepodległości i zbudowania państwa. - Ale też dzięki działaniom instytucji, organizacji, herosów kulturowych istniało poczucie przynależności do pewnej wspólnoty narodowej. To zawsze są procesy narodowotwórcze - przekonuje.
Czym jest patriotyzm?
Goście audycji omawiali różnice w postrzeganiu patriotyzmu na przestrzeni lat i dekad. Podejście zmieniało się w zależności od tego, w jakiej sytuacji znajdowała się Polska. Współcześnie ta definicja się rozszerza. - Patriotyzm jest trochę jak oddychanie. Ja nie muszę ciągle się zastanawiać czym on jest, bo tkwi we mnie i w ważnych momentach wpływa na moje decyzje - wyjaśnia Piotr Dmitrowicz.
Dr Marcin Zarzecki dodaje, że z perspektywy nauk społecznych patriotyzm jest postawą indywidualną i zbiorową. - Ojczyzna prywatna to są zapachy, smaki, wspomnienia i widoki, za którymi tęsknimy. Ojczyzna ideologiczna to język, wspólna historia, kultura i dziedzictwo narodowe. A więc patriotyzm rozgrywa się w dwóch wymiarach. Jeden jest bardzo intymny, a drugi jest wymiarem, który sprawia, że tworzymy większą całość - podsumowuje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadził: Przemysław Goławski
Goście: Piotr Dmitrowicz (historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie), dr Marcin Zarzecki (kierownik Zakładu Metodologii Badań i Analiz Socjologicznych w Instytucie Nauk Socjologicznych na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym UKSW w Warszawie), bp Wiesław Lechowicz (biskup polowy Wojska Polskiego)
Data emisji: 11.11.2023
Godzina emisji: 9.00 - 10.00
ans/mg/pj
Narodowe Święto Niepodległości. Na czym polega jego wspólnotowość? - Jedynka - polskieradio.pl