Widoczność z kabiny ciężarówki
Każdy świadomy kierowca i pieszy powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak kształtuje się martwe pole dla kierowcy dużej ciężarówki. Piesi, którzy zamierzają wejść na przejście przed stojącym nieopodal tirem, powinni się upewnić, że są widziani przez jego kierowcę.
Ania Dąbrowska i Jakub Zawadzki, wiceprezesi Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera, zwracają uwagę na martwe pole widzenia kierowcy ciężarówki. - Pomimo dużych szyb i lusterek kierowca ciężarówki wcale nie widzi doskonale wszystkiego, co się dzieje na drodze - podkreślają.
- Możemy edukować kierowców, udoskonalać ich umiejętności. Oprócz edukowania dzieci rozpoczynamy cykl szkoleń z zakresu czasu kierowcy, a na przyszły rok mamy w planach również rozpoczęcie darmowych szkoleń online dla zawodowych kierowców z bezpieczeństwa ruchu, z tego jak poprawnie zachowywać się na drodze - słyszymy w audycji.
Konieczność kontroli ciśnienia w oponach
Wszystkie ciężarówki, naczepy oraz przyczepy wprowadzane na rynek po 6 lipca 2022 roku muszą być wyposażone w system kontrolujący ciśnienie i temperaturę. Denis, ekspert z Litwy, przypomina o konieczności kontroli ciśnienia w oponach. - Nieprawidłowe ciśnienie w oponie działa niekorzystnie na bieżnik - zaznacza.
Ciśnienie powietrza w oponach należy sprawdzać okresowo za pomocą ciśnieniomierza. Nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponach może zwiększyć ryzyko uszkodzenia opon, utraty kontroli nad pojazdem, wywrócenia pojazdu i odniesienia obrażeń.
Nieprawidłowości zdrowia fizycznego i psychicznego u kierowcy
Andrzej Najmiec z Pracowni Psychologii i Socjologii Pracy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego w audycji opowiada o badaniach, które mogą stwierdzić nieprawidłowości zdrowia fizycznego i psychicznego eliminujące z zawodu kierowcy.
- Trafiają do nas m.in. kierowcy, którzy starają się o przedłużenie pozwolenia na pracę i muszą wykonać takie badania - wyjaśnia. - W badaniach psychologicznych stwierdzamy brak bądź istnienie przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów lub wykonywania zawodu kierowcy. To mogą być przeciwwskazania typu: uzależnienie od alkoholu czy uzależnienie od innych używek psychoaktywnych albo przekroczenie limitu punktów karnych, np. z powodu agresji lub niedojrzałości społecznej i tendencji do przekraczania norm społecznych - dodaje ekspert.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn
Goście: Ania Dąbrowska i Jakub Zawadzki (wiceprezesi Stowarzyszenia Klub Polskiego Trakera), Denis z Litwy (kierowca), Andrzej Najmiec (Pracownia Psychologii i Socjologii Pracy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego)
Data emisji: 17.11.2023 r.
Godzina emisji: 17.10
ans/kk