Odśnieżanie chodników. Czy zawsze jest to obowiązek miasta?

Data publikacji: 23.11.2023 11:17
Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 16:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeżeli chodnik przylega do posesji, to na jej właścicielu spoczywa obowiązek  odśnieżenia na odcinku, na którym chodnik graniczy z nieruchomością.
Jeżeli chodnik przylega do posesji, to na jej właścicielu spoczywa obowiązek odśnieżenia na odcinku, na którym chodnik graniczy z nieruchomością., Autor - Shutterstock/Natallia Ploskaya
Zima to obciążenie dla służb miejskich i dodatkowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości. Dla osób zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi to również ryzykowny okres, bo wypadki na zarządzanym terenie spowodowane nieuprzątnięciem śniegu czy lodu mogą ich bardzo dużo kosztować. Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości zimą, kto odpowiada za odśnieżanie chodników w mieście i na wsi? Co grozi za niedopełnienie swoich powinności?
  • Odśnieżanie chodników leży po stronie zarządców lub właścicieli nieruchomości do nich przylegających. 
  • Jeżeli chodnik przylega do posesji, to na jej właścicielu spoczywa obowiązek  odśnieżenia na odcinku, na którym chodnik graniczy z nieruchomością.
  • Za nieoczyszczenie chodnika ze śniegu grozi mandat (zgodnie z obowiązującym taryfikatorem) w wysokości 100 złotych.

Chodniki i drogi. Kto powinien je odśnieżać? 

Odśnieżanie chodników leży po stronie zarządców bądź właścicieli nieruchomości do nich przylegających. Właściciel posesji ma obowiązek usunięcia śniegu, błota i oblodzeń na takim odcinku, jaki bezpośrednio graniczy z należącą do niego działką. - Jeżeli chodzi o chodniki położone wzdłuż dróg publicznych, to ich oczyszczanie z różnego rodzaju nieczystości, m.in. ze śniegu, lodu, liści, spoczywa na zarządzającym drogą publiczną. Natomiast w przypadku kiedy chodnik jest położony wzdłuż nieruchomości budynkowej i przylega bezpośrednio do tej nieruchomości, to obowiązek oczyszczenia tego chodnika ma właściciel danej nieruchomości - wyjaśnia Sławomir Smyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy. 

Są jednak wyjątki. Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, obowiązek odśnieżania leży po stronie gminy. - Pas zieleni nie przylega bezpośrednio do nieruchomości, dlatego ten obowiązek spoczywa już na gminie - podkreśla Magdalena Niedziałek z Zarządu Oczyszczania Miasta. 

Zapewnienie bezpieczeństwa 

- Jeśli dana osoba ma chodnik, który przylega do posesji, to ona odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa na nim, czyli np. zasypanie piaskiem w momencie kiedy pojawi się tam niebezpieczna śliskość - mówi Magdalena Niedziałek. -  Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za część chodników i terenów dla pieszych w Warszawie. To jest około 3,5 miliona m2 i w tym są chodniki, które nie przylegają do nieruchomości, tereny przystanków komunikacji miejskiej, a także kładki czy schody - zaznacza. 

Co w sytuacji, kiedy np. zarządca nieruchomości nie wypełnia obowiązku oczyszczenia chodnika? - Mieszkańcy nie muszą wiedzieć, do kogo należy dany chodnik, ponieważ w Warszawie zarządców jest wielu. Jeżeli ktoś widzi niebezpieczne miejsce, np. chodnik, który nie jest posypany piaskiem, to może zgłosić ten problem do straży miejskiej - tłumaczy Magdalena Niedziałek. 

Za nieoczyszczenie chodnika ze śniegu grozi mandat, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem,  w wysokości 100 złotych.


POSŁUCHAJ

03:20

Chodniki i drogi. Kto powinien je odśnieżać? (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Patryk Michalski 

Data emisji: 22.11.2023 r. 

Godzina emisji: 15.24

ans/qch

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.