Ukraina coraz bliżej NATO. "Sojusznicy będą kontynuować wsparcie na drodze do członkostwa"

Data publikacji: 30.11.2023 19:30
Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 19:30
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, Autor - Alexandros Michailidis/Shutterstock
Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO. "Ukraina jest bliżej Sojuszu, niż kiedykolwiek" - oznajmił wczoraj sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej kończącej dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Brukseli. 

Sojusznicy przekazują obecnie rekomendacje na rzecz refom na Ukrainie, w tym dotyczące walki z korupcją, wzmocnienia praworządności oraz wspierania praw człowieka i praw mniejszości. "Będziemy kontynuować wspieranie Ukrainy na jej drodze do członkostwa w NATO. Będziemy kontynuować wpieranie Ukarany w jej walce o wolność" - podkreślił  Jens Stoltenberg. Zaznaczył też, że sojusznicy z NATO kontynuują wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej, co pozwoli chronić ukraińskie siły zbrojne i miasta oraz ratować życie Ukraińców.

Kontynuacja wsparcia dla Ukrainy

- Wiemy, że trwają bardzo intensywne rozmowy kuluarowe państw, które może nawet by chciały dalej wspierać Ukrainę - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Beata Górka-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ostatnio mieliśmy informację o tym, że Unia Europejska nie będzie w stanie dostarczyć miliona sztuk amunicji - podkreśla. 

Również Amerykanie mówią, że chcieliby bardziej wspomagać Ukrainę, jednak mają ogromne kłopoty finansowe. Czy bez pomocy Zachodu Ukraina nie zwycięży tej wojny? - Nawet jeżeli po obu stronach: rosyjskiej i ukraińskiej ta determinacja nadal jest, to Ukraina jest bardziej zależna od państw zachodnich niż Rosja zależy od kogokolwiek - ocenia ekspertka.  niewyczerpane.

"Rosja potrafi długo funkcjonować w stanie wojny" 

Gość Jedynki przypomina, że Rosja jest w stanie wiele lat funkcjonować w stanie wojny, czego przykładem może być 10-letnia wojna w Afganistanie. - Mimo tych wszystkich niedociągnięć po stronie Rosji (brak dobrze wyszkolonych żołnierzy, mniej sprawa armia), to sama wojna pozycyjna, czyli trwały nacisk militarny, ostrzał i zarzucanie Ukrainy gradem rakiet, powoduje, że z naszej strony to wyzwanie staje się nie do udźwignięcia - stwierdza. 

POSŁUCHAJ

29:16

Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO. (Więcej świata/Jedynka)

 

Czytaj też:

W audycji również:

- Polska nie będzie uczestniczyć w spotkaniu ministerialnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Macedonii Północnej ze względu na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Materiał Piotra Piętki oraz rozmowa z dr Krzysztofem Winklerem z Warsaw Enterprise Institute. 

- Wizyta szefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka w sprawie zmian traktatów UE. Więcej w materiale Kamila Zalewskiego.  

-  W Dubaju rozpoczyna się organizowana przez ONZ konferencja klimatyczna ONZ – COP28. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw - rozmowa z Wojciechem Cegielskim. 

- Przedłużone zostało zawieszenie broni w Gazie - Izrael i Hamas poinformowały o tym tuż przed wygaśnięciem obowiązującego od sześciu dni dotychczasowego porozumienia. Rozejm przedłużono do jutra. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 


Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski), dr Krzysztof Winkler (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.