Śpiewać każdy może, zwłaszcza w stylu ludowym. O wiecznie żywej tradycji i śpiewie białym

Data publikacji: 02.12.2023 09:46
Ostatnia aktualizacja: 02.12.2023 10:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Śpiew tradycyjny jest nieodłącznym elementem świat w wielu regionach Polski. Ta forma kultury ludowej pozostaje żywa m.in. za sprawą rodzin i zespołów mówiących o tradycji kolejnym osobom
Śpiew tradycyjny jest nieodłącznym elementem świat w wielu regionach Polski. Ta forma kultury ludowej pozostaje żywa m.in. za sprawą rodzin i zespołów mówiących o tradycji kolejnym osobom, Autor - Aleksandra Kossowska/Shutterstock
Jak nam wychodzi śpiewanie? Świetnie ma się to w wersji "na ludowo"; w wielu regionach wciąż żywa jest tradycja śpiewania rodzinnego przy okazji wesel i innych uroczystości rodzinnych, w wielu miejscowościach funkcjonują też zespoły ludowe, w których młodzież lub dorośli świetnie bawią się podtrzymując jednocześnie tradycję wspólnego muzykowania i śpiewania. 
  • Śpiew tradycyjny, zwany też białym, polega na wydobywaniu z siebie naturalnego głosu.
  • Ta forma wokalu wywodzi się ze wsi. Śpiewało się i dalej się śpiewa w ten sposób na różnych uroczystościach.

Na czym polega śpiew tradycyjny?

Śpiew tradycyjny nazywa się także białym; innym określeniem na tę odmianę wokalu jest śpiewokrzyk. Polega on na wykorzystaniu krzyku do wydobycia melodii. W ten sposób śpiewak, za pomocą przepony, może wykonywać utwór naturalnym głosem.

- To jest taki śpiew, który wywodzi się ze wsi. W ten sposób śpiewały właśnie naturalnie, rodząc się w przestrzeni wsi, śpiewaczki i śpiewacy ludowi - wyjaśnia Justyna Piernik, dziennikarka radiowej Dwójki i śpiewaczka tradycyjna. - Cenne jest to, że w ten sposób uczymy się czegoś nowego o sobie. Okazuje się, że ten naturalny głos wcale nie jest tak naturalny. A dojście do niego to nie jest tak prosta droga. (...) Odkrywamy ten nasz naturalny głos; nagle śpiewamy po polsku, w sposób naturalny, i nie jest to w żaden sposób zmanierowane - dodaje.

Źródło: Polskie Radio/YouTube

Jak nauczyć się śpiewu tradycyjnego?

Śpiewu tradycyjnego może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku czy zdolności wokalnych. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu chcemy go opanować. - Można to robić bardziej amatorsko, na zasadzie "robię coś, żeby było mi przyjemniej". Można też pójść w bardzo duże niuanse: zacząć się zastanawiać, jak ktoś śpiewa w danym regionie, czy śpiewa się samogłoski tak czy inaczej, czy się je rozciąga lub śpiewa trochę płycej - wymienia śpiewaczka tradycyjna Katarzyna Turbiarz.

Wokalistka dodaje, że w śpiew biały jest związany również z tym, jak mówimy. - Śpiew tradycyjny jest bardzo blisko mowy. Często uczy się tej formy w ten sposób, że zaczyna się zdanie mówiąc, a potem zaczyna się je rozśpiewywać. To jest to samo ustawienie ust, krtani i wszystkiego w środku.

Czytaj także:

Tradycyjnie w ten sposób śpiewano, a także wciąż się śpiewa, na różnego rodzaju uroczystościach. - Tam była ustalona kolejność rzeczy; śpiewano odpowiednie pieśni w odpowiednim momencie. Zresztą to się dzieje w wielu krajach Europy i nie tylko. Ludzie mają potrzebę wspólnego tworzenia muzyki. W pewnym momencie ktoś zaczyna śpiewać i reszta się w to włącza - opowiada Katarzyna Turbiarz.


POSŁUCHAJ

04:17

Śpiewać każdy może, zwłaszcza w stylu ludowym. O wiecznie żywej tradycji i śpiewie białym (Wolna sobota z Jedynką)

 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 2.12.2023 r.

Godzina emisji: 6.41

qch/kc

Więcej Świata
Więcej Świata
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.