"Cywilizacja Słowian". Jak tworzyła się największa europejska wspólnota językowa?

Data publikacji: 14.12.2023 09:36
Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 09:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin prezentuje "żywą lekcję historii", kulturę i tradycję obu ludów. A czy Słowianom udało się stworzyć własną cywilizację?
Międzynarodowy Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin prezentuje "żywą lekcję historii", kulturę i tradycję obu ludów. A czy Słowianom udało się stworzyć własną cywilizację?, Autor - (mb/ibor) PAP/Marcin Bielecki
"Cywilizacja Słowian" to najnowsza książka Kamila Janickiego. Autor łamie utarte stereotypy. Opowiada o tym jak lud uważany za prymitywny, stał się największą europejską wspólnotą językową. Czy Słowianie znaleźli się na ziemiach polskich w czasie wielkich wędrówek ludów czy byli tu od tysiącleci? Z publikacji Janickiego płyną ciekawe wnioski. 
  • Kamil Janicki to autor wielu bestsellerów. W swoim dorobku ma m.in. "Pańszczyznę" i "Warcholstwo".
  • W swojej najnowszej książce Janicki przedstawia najbardziej aktualną wizję interpretacji dotyczących początków Słowian w Europie. 
  • W rozmowie z Anną Stempniak dzieli się swoimi ustaleniami.  

"Cywilizacja Słowian". Jak to się zaczęło?

"Cywilizacja Słowian" to kolejna publikacja autorstwa Kamila Janickiego. Na swoim koncie ma takie bestsellery jak "Pańszczyzna" i "Warcholstwo". W rozmowie z Anną Stempniak przyznaje, że obcy podróżnicy niewiele o Słowianach wiedzieli i niezbyt się nami interesowali. - Wczesna Słowiańszczyzna istnieje poza zasięgiem cywilizacji greckiej czy łacińskiej. To są, początkowo, odległe peryferia - przypomina gość "Moich książek". 

To co dzieje się na Słowiańszczyźnie, obchodzi ludzi zachodu i południa tylko wtedy, gdy dotyczy to ich samych. - Interesują ich najeźdźcy, a nie mieszkańcy tego regionu. Krążą głównie legendy, zmyślenia, a bardzo niewiele faktów - zaznacza Janicki. Co więcej, w najwcześniejszym okresie Słowianie nie posługiwali się pismem. Zmieniło się dopiero po chrystianizacji.


POSŁUCHAJ

27:34

"Cywilizacja Słowian". Jak tworzyła się największa europejska wspólnota językowa? (Moje książki/Jedynka)

 

Jak badać dzieje Słowian?

Słowiańszczyznę w najwcześniejszym okresie należy więc badać z wykorzystaniem archeologii, palinologii (badanie pyłków roślin) czy gęstości zaludnienia. - Dzisiaj Słowianie są największą grupą językową w Europie. (...) Już we wczesnym średniowieczu zasiedlali 1/3 Europy ówcześnie w ogóle zamieszkanej. Pojawienie się Słowian można bardzo różnie tłumaczyć. Nie ma jednej odpowiedzi - zdradza autor omawianej książki. 

Kamil Janicki wyraża przekonanie, że Słowianie nie są grupą, którą moglibyśmy badać tylko i wyłącznie genetycznie. To cenne badania, nie tłumaczą one jednak kultury. - Słowianie nie są jedną, biologiczną grupą. (...) Ten wzorzec kultury rozwija się na przełomie starożytności i średniowiecza, w czasach wielkich zaburzeń politycznych. Upadek Cesarstwa Rzymskiego, okres kryzys klimatycznego, wielkie epidemie - wylicza.  

Dlaczego kultura Słowian była atrakcyjna?

Wówczas stare modele życia przestają się sprawdzać. W odpowiedzi pojawia się model zupełnie nowy, niezależny. Nie wymaga on ani władzy ani powiązań handlowych. - Słowianie potrafią żyć prosto. Żyją w prostych budynkach, posługują się narzędziami, które każdy jest w stanie wytworzyć. Sami wyrabiają swoje naczynia. Nie potrzebują srebra, nie potrzebują złota i importowanych dóbr. Mają społeczność egalitarną - analizuje gość audycji.

Wzorzec ten stopniowo jest przejmowany przez kolejne społeczności żyjące dotychczas w sposób odmienny. - Dzięki temu możemy wyjaśnić dlaczego tych Słowian w V wieku na mapie Europy nie widzimy w ogóle, a w wieku IX czy X już 1/3 regionu to właśnie Słowianie. Nie jest tak, że oni w zawrotnym tempie się mnożyli. Oni wytworzyli atrakcyjną kulturę, która jest przejmowana na wielkich obszarach - tłumaczy Janicki. 

W audycji również:

- przypomnieliśmy "Raport o stanie wojennym" Marka Nowakowskiego;

Czytaj też:

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Kamil Janicki (historyk, pisarz)

Data emisji: 14.12.2023

Godzina emisji: 23.10

mg/ans

Czas pogody
Czas pogody
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.