Sinfonia Varsovia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów na świecie. Ma w swoim dorobku ponad 300 płyt. Współpracowała z wieloma dyrygentami, m.in. Claudiem Abbado, Jackiem Kaspszykiem, Emmanuelem Krivinem, Witoldem Lutosławskim, Lorinem Maazelem, a także Jerzym Maksymiukiem i Jerzym Semkowem. Na lata związał się z nią kompozytor Krzysztof Penderecki.
Sinfonia Varsovia - historia
Symboliczna data powstania Sinfonii Varsovii to rok 1984. Wówczas na koncerty z Polską Orkiestrą Kameralną Jerzego Maksymiuka do Warszawy przyjechał skrzypek i dyrygent Yehudi Menuhin. Zaproszenie dostał od dyrektora Centrum Sztuki Studio Waldemara Dąbrowskiego i ówczesnego menedżera orkiestry Franciszka Wybrańczyka.
Zespół, występujący od dwóch lat bez stałego dyrygenta i angażowany w projekty wymagające coraz większego aparatu wykonawczego do grania repertuaru symfonicznego, potrzebował szefa artystycznego. Menuhin się zgodził. Orkiestra symfoniczna zbudowana pod jego kierunkiem wokół trzonu smyczków Polskiej Orkiestry Kameralnej z czasem zaczęła występować pod nazwą Sinfonia Varsovia.
- Menuhin wiedział dokładnie, czego chce. Był wymagający. Jednocześnie, zawsze, gdy coś wyszło dokładnie tak, jak chciał, mówił: lovely [ślicznie]. Był zachwycony, to było widać w jego twarzy. Myślę, że on cały czas jest z nami. Czuwa nad nami - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka", w rozmowie z Magdaleną Mikołajczuk, dyrektor Sinfonii Varsovii Janusz Marynowski.
Sinfonia Varsovia to nie tylko orkiestra, ale też instytucja. Prowadzi działalność edukacyjną, organizuje festiwale: Szalone Dni Muzyki i Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, prowadzi akademie mistrzowskie dla młodych muzyków orkiestrowych - Akademia Sinfonia Varsovia.
Czytaj także:
Sinfonia Varsovia - jubileusz 40-lecia
Przez lata swoje urodziny orkiestra świętowała uroczystymi wiosennymi koncertami w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Jubileusz 40-lecia zdecydowała się uczcić całorocznym urodzinowym cyklem.
Pierwszy koncert odbył się 20 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Pod batutą Marka Janowskiego Sinfonia Varsovia wykonała dwie symfonie Ludwika van Beethovena: VI Symfonię F-dur op. 68 "Pastoralna" oraz V Symfonię c-moll op. 67.
Koncerty jubileuszowe odbywać się będą w Warszawie w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej oraz w Filharmonii Szczecińskiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Sinfonia Varsovia wystąpi również m.in. na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Eufoniach oraz festiwalu Chopin i jego Europa.
Na przestrzeni roku zaplanowano szereg małych kulminacji koncertowych, skupionych wokół takich postaci, jak m.in.: Piotr Anderszewski, Daniel Hope, Marek Janowski, Gordan Nikolić, Pinchas Zukerman. Dla publiczności zaplanowany został różnorodny repertuar od baroku po współczesność, podczas koncertów zabrzmi muzyka m.in. Antoniego Vivaldiego, Mieczysława Wajnberga, a także Henriego Dutilleux oraz Wojciecha Kilara.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Magdalena Mikołajczuk
Data emisji: 21.11.2023 r.
Godzina emisji: 23.40
Jedynka/IAR/PAP/kk