Rodzicielstwo zastępcze jest czasową formą pomocy dziecku, a bardzo często także jego rodzinie biologicznej, która znalazła się w kryzysie. Inaczej jest w rodzinach adopcyjnych, które podejmują decyzję na całe życie. Adopcja daje im te same prawa i obowiązki, jakie mają rodzice biologiczni. Nie otrzymują oni wsparcia finansowego na dziecko, jakie przysługuje rodzinom zastępczym, oraz nie podlegają kontrolom ze strony urzędów.
Rodziny zastępcze mogą być zawodowe, niezawodowe lub specjalistyczne. Pojęcie "niezawodowa" oznacza, że żaden z rodziców nie rezygnuje z własnej pracy, więc nie pobiera wynagrodzenia za bycie rodziną zastępczą, ale otrzymuje wsparcie dla rodziny. Rodzina zawodowa powstaje, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci.
Czytaj także:
Rodzina zastępcza specjalistyczna powstaje, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi lub podejmuje się opieki nad małoletnimi matkami z dziećmi. Dla dzieci święta to trudny czas, bo często wcześniej nie było wigilii, tylko libacja alkoholowa. Nie było prezentów, tylko agresja. Zanim dzieci przyzwyczają się do nowych, zdrowych warunków w zastępczej rodzinie mija wiele miesięcy. Rodziny zastępcze wspiera Fundacja Przystanek Rodzina, która organizuje dzieciom na przykład Mikołajki, pomaga sfinansować wakacje, a na co dzień wspomaga finansowo w leczeniu i terapii.
Tytuł reportażu: "Swoje miejsce w życiu"
Autorka: Magda Skawińska
Data emisji: 26.12.2023 r.
Godzina emisji: 2.13
qch/gs
Rodzina zastępcza, czyli pomoc dla dziecka. Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl