Polskie kolędy i pieśni okupacyjne. "Kolęda przetrwania" - cykl koncertów IPN

Data publikacji: 27.12.2023 21:35
Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 21:49
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koncert "Kolęda nadziei" w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, 27.12.2023 r. Organizatorem koncertu jest Instytut Pamięci Narodowej.
Koncert "Kolęda nadziei" w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, 27.12.2023 r. Organizatorem koncertu jest Instytut Pamięci Narodowej., Autor - PAP/Albert Zawada
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl koncertów "Kolęda przetrwania", podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również kolędy obozowe i okupacyjne, np. "Kolęda", "Kolęda zła", "Kolęda Katyńska" czy Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego.
  • W ramach cyklu "Kolęda przetrwania" obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również utwory obozowe i okupacyjne.
  • Są to kolędy opowiadające o przeżyciach trudnych z punktu historycznego. 
  • Pierwszy z koncertów w ramach cyklu miał miejsce w Berlinie, 17 grudnia br. W nowym roku wystartuje polska część trasy.

Co kryje się za "Kolędą przetrwania"? 

Jak podkreśla Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN, w ramach cyklu będzie można wysłuchać nie tylko znanych kolęd, ale również kolęd opowiadających o świętach spędzanych w okupowanej Polsce. - Teksty do nich powstały w trudnych czasach II wojny światowej, w obozach koncentracyjnych. Te kolędy napisali ludzie tęskniący za pokojem, którzy szukali jakiegoś oparcia, nadziei i siły w tym kolędowaniu i szukali możliwości przetrwania - mówi. - Dawali o tym znak w tych tekstach, które tworzyli często do znanych melodii używanych wówczas do innych tradycyjnych kolęd - dodaje. 

"Kolęda nadziei" - koncert w Berlinie 

Pierwszy z koncertów w ramach cyklu miał miejsce w Berlinie, 17 grudnia. - Jeżeli chodzi o frekwencję byliśmy pozytywnie zaskoczeni, ponieważ kościół był wypełniony po brzegi. Uważamy to za ogromny sukces - stwierdza gość Jedynki. - Mieszkający tam Polacy dali sygnał, że chcą takich wydarzeń, że tęsknią za nimi, stąd myślę tak liczna frekwencja. To też dało znać o sobie po koncercie, po rozmowach, gdzie ludzie podchodzili, dziękowali, mówili, że bardzo dobry projekt, że zapraszają nas tutaj częściej. Oceniamy to wydarzenie bardzo pozytywnie - podkreśla. 


Polska część trasy 

W nowym roku wystartuje polska część trasy. Koncerty odbędą się  m.in. w Nysie (6 stycznia), Ostrołęce (13 stycznia), Łomży (14 stycznia) czy Lublinie (19 stycznia). 

- Próbujemy docierać z tym projektem "Kolęda przetrwania", "Kolęda nadziei" (te dwie nazwy stosujemy zamiennie) do różnych miejsc. Chmielno to niewielka miejscowość w powiecie kartuskim. Uważamy, że ponieważ część tych koncertów odbywa się w dużych miastach, z kolei chcemy też do mniejszych miejscowości trafić, dać tej publiczności tamtejszej szansę dostrzeżenia tego projektu - zaznacza gość Jedynki. 

POSŁUCHAJ

23:51

"Kolęda przetrwania" - cykl koncertów IPN (Przystanek Historia/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

- Portal Powstanie Wielkopolskie: 1918–1919 - upamiętniający ten ważny, zwycięski zryw. Na portalu można znaleźć artykuły, filmy, audycje radiowe, publikacje książkowe. Ekspert: dr Piotr Grzelczak, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu;

- Książka: Edward Gigilewicz, Leon Popek "Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego". Album wydany z okazji 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej, ukazuje kościoły i kaplice na Wołyniu na akwarelach Włodzimierza Sławosza Dębskiego oraz na fotografiach przedwojennych i współczesnych. Ekspert: dr Leon Popek (współautor), zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN; 

- Wydarzenia organizowane przez IPN oraz artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Przystanek historia

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Krystian Iwanow (dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN), dr Piotr Grzelczak (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu)

Data emisji: 27.12.2023

Godzina emisji: 19.30

ans/pr

Na Pograniczach
Na Pograniczach
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.