1 września 1939 roku, salwami oddanymi przez pancernik Schleswig-Holstein w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, rozpoczęła się II wojna światowa. Westerplatte - to niekwestionowany symbol polskiego oporu wobec Niemców.
Największą bitwą kampanii polskiej stoczoną z armią niemiecką była bitwa nad Bzurą. Nie można nie wspomnieć o heroicznej obronie Warszawy, a także o taktycznym zwycięstwie nad oddziałami Hitlera w bitwie pod Kockiem.
17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Polacy stawiali opór Armii Czerwonej broniąc Grodna i Lwowa, tutaj także i przed Niemcami.
W Kutach, niedaleko granicy rumuńskiej, mieście zwanym ostatnią stolicą II Rzeczpospolitej, podczas narady z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego, premiera Sławoja Składkowskiego, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego i ministra Józefa Becka zapadła decyzja o ewakuacji rządu oraz przekroczeniu granicy z Rumunią, aby przedostać się do Francji.
Propaganda III Rzeszy gloryfikowała orły Hitlera i drwiła z polskiego lotnictwa. Pokazywała polską kawalerię, która miała atakować niemieckie czołgi. Sowieci z kolei upowszechniali informację o ucieczce polskiego rządu, naczelnego wodza. Wskazywali, że Polska przestała istnieć.
Od wybuchu II wojny światowej minęło wiele dziesięcioleci. Przez lata namnożyło się wiele prób reinterpretacji historii polskiego września 1939 roku. Czy są one zgodne z prawdą historyczną? O tym w audycji "Historia żywa" dyskutowaliśmy z historykiem, prof. Andrzejem Nowakiem.
Czytaj też:
Tytuł audycji: Historia żywa
Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")
Data emisji: 1.01.2024
Godzina emisji: 21.07
mg/kk