- To był naprawdę wielki zbiorowy wysiłek naszego zespołu naukowego i personelu wspierającego naukowców. Bardzo cieszymy się, ponieważ jest to wielka szansa na rozwój naszego Instytutu przez najbliższe lata - komentowała prof. Marta Miączyńska.
Ekspertka dodała: - Mamy wielką nadzieję, że Polska będzie bardzo szybko dołączać do czołówki europejskiej, jeśli chodzi o poziom badań naukowych i ku temu będziemy dążyć. Żeby pewne najlepsze wzorce, które sprawdziły się już w nauce zachodniej, stosować w Polsce.
Program Teaming for Excellence nie jest projektem stricte naukowym finansującym bardzo określone badania naukowe, tylko programem tworzącym odpowiednie warunki do tego, żeby badania na najwyższym poziomie były prowadzone w sposób jak najbardziej efektywny, a naukowcy byli jak najmocniej wspierani.
Na czym polega projekt RACE?
Czym dokładnie jest projekt "RACE: RNA i Biologia Komórki - od badań podstawowych do terapii"?
- Badania RNA, jak również badania z zakresu komórki, to dwa filary naszej działalności naukowej w Instytucie. Chcemy je dalej rozwijać. Dotychczas specjalizowaliśmy się przede wszystkim w badaniach podstawowych, czyli takich, które zaspokajają naszą ciekawość, pozwalają zrozumieć jak świat działa (…). Natomiast chcielibyśmy przenieść nasze badania do kolejnego etapu rozwoju - wyjaśniała prof. Marta Miączyńska.
Naukowcy chcieliby wykorzystać wyniki badań podstawowych poznawczych np. do terapii, metod diagnostycznych, odkrywania nowych celów terapeutycznych czy do identyfikowania cząsteczek o pożądanych właściwościach po to, by mogły być rozwijane w kierunku leków.
RNA - lek i szczepionka
- Pandemia pozwoliła nam zrozumieć, że RNA może być lekiem. Czyli nie tylko małe cząsteczki chemiczne bądź też białka takie jak przeciwciała mogą być lekami, ale również cząsteczki RNA mogą być lekami bądź szczepionkami - stwierdziła prof. Marta Miączyńska.
Ekspert kontynuowała, że wydaje się, iż RNA może służyć jako szczepionka nie tylko w chorobach zakaźnych, ale także w leczeniu chorób nowotworowych.
- Byłby to wtedy lek czy szczepionki immunoonkologiczne, uwrażliwiające nasze komórki nowotworowe na działanie układu odpornościowego, aby niszczyć powstające w naszych organizmach komórki nowotworowe - tłumaczyła.
Naukowcy będą także poszukiwali cząsteczek chemicznych, które będą wiązały się z RNA komórkowym.
Czytaj także:
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: prof. Marta Miączyńska (dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, koordynatorka Projektu RACE)
Data emisji: 22.01.2024
Godzina emisji: 19.29
DS/pr