Bitwa Warszawska i wojna z bolszewikami

Data publikacji: 30.01.2024 12:05
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 15:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Bitwa Warszawska 1920 roku
Bitwa Warszawska 1920 roku, Autor - NAC
Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, zwana "Cudem nad Wisłą", odbyła się na przedpolach Warszawy między 13 a 15 sierpnia 1920 roku. Ale ta wojna rozpoczęła się wcześniej, niemal z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. 

Za jej początek można uznać Operację "Wisła", zarządzoną rozkazem Lenina 18 listopada 1918 roku. Bolszewicy szykowali się do przeniesienia rewolucji do Niemiec i na zachód Europy, gdzie panowały nastroje rewolucyjne. Przeszkodą była Polska, którą Stalin nazwał "przegrodą". Odrodzoną Rzeczpospolitą trzeba było zlikwidować, ponieważ, jak napisał w rozkazie rosyjski dowódca Michaił Tuchaczewski, "poprzez trupa białej Polski prowadzi droga do światowego pożaru".

Obrona Wilna, Lwowa, Petlura, wyprawa kijowska, rząd obrony narodowej Wincentego Witosa, kontruderzenie znad Wieprza polskiego wojska pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, śmierć księdza Ignacego Skorupki i jeszcze wiele innych wydarzeń piszą historię polskiego krwawego starcia z bolszewikami zakończonego naszą victorią. Wcale nie taką oczywistą, kiedy Rada Obrony Państwa w lipcu 1920 roku wzywała w dramatycznym tonie: "O pierś całego narodu rozbić się ma nawała bolszewizmu, aby za Ojczyznę każdy w Polsce z własnej woli gotów złożyć krew i życie".

Czytaj także:

Wojna polsko-bolszewicka: sceptyczna Wielka Brytania i francuskie wsparcie

Lord Edgar Vincent D’Abernon w swojej nazwał starcie z 1920 roku 18. decydującą bitwą w dziejach świata. Jak jednak przypomina prof. Andrzej Nowak - historyk, sowietolog i autor "Dziejów Polski" - brytyjski dyplomata w czasie wojny polsko-bolszewickiej należał do grupy wątpiących w szanse na sukces Polski. - Zaskoczyło go to, że Polska się obroniła, mimo że Wielka Brytania nie tylko nie udzieliła pomocy, ale zrobiła wszystko, by pomóc bolszewikom - mówi gość audycji.

Nie wszystkie państwa ententy przyjęły stanowisko podobne do brytyjskiego. Istotną rolę odegrała wówczas Francja, która przekazała polskiej armii sprzęt i zaopatrzenie. Ponadto Polaków wspierało kilkuset francuskich oficerów łącznikowych.

- Prawda historyczna jest taka, że ta bitwa była decydująca dla losów Europy, co najmniej środkowej i wschodniej, przynajmniej na dwadzieścia lat - podkreśla prof. Andrzej Nowak. 

Czytaj także:

Wojna polsko-bolszewicka. Na ile realne było zagrożenie ze strony Sowietów?

Konflikt między Polską i Rosją rozgrywał się nie tylko na froncie. W lipcu 1920 roku w Smoleńsku powstał Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski. Później zainstalował się on w zdobytym przez bolszewików Białymstoku.

Nie była to jednak pierwsza próba wprowadzenia komunistycznego reżimu w naszym kraju. - Ośrodek władzy sowieckiej w Moskwie już w 1919 roku przygotował rząd sowiecki dla Polski. Zatrzymany został wtedy oporem polskiego wojska - przypomina prof. Andrzej Nowak. - Komitet białostocki jest bardziej znany, bo wydawał się bliski realizacji. Dotarł nie tylko do Białegostoku, ale i do Wyszkowa - opowiada historyk.


POSŁUCHAJ

43:26

Bitwa Warszawska i wojna z bolszewikami (Jedynka/Historia żywa)

 

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 29.01.2024

Godzina emisji: 21.08

qch/kor-wm

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.