Exposé nowego premiera Francji. Ekspert: ważny był ton tego wystąpienia

Data publikacji: 30.01.2024 19:30
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 21:46
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Gabriel Attal - nowy premier Francji
Gabriel Attal - nowy premier Francji, Autor - PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Nowy premier Francji Gabriel Attal podczas exposé poświęcił tematowi protestów rolników jedynie kilka minut i nawiązał do nich dopiero pod koniec wystąpienia. - Myślę, że to jest zamierzona strategia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej.
  • Premier Francji Gabriel Attal wygłosił exposé w Zgromadzeniu Narodowym.
  • Spodziewano się, że jednym z głównych tematów będą trwające od ponad tygodnia protesty rolników.
  • Nowy premier zdecydował się jednak na bardziej ogólną prezentację swojego programu politycznego na najbliższe miesiące.

Gabriel Attal podczas exposé poświęcił tematowi protestów rolników tylko kilka minut. - Myślę, że to jest zamierzona strategia i te podziały kompetencji są dokonane - ocenia prof. Małgorzata Molęda-Zdziech.

- Warto zaznaczyć, że w czasie wystąpienia premiera nie było prezydenta Macrona. Też ma swoje zadania i jest w Szwecji, bo zajmuje się sprawami obronności, ale buduje także wizerunek i pozycję Francji jako lidera w Unii Europejskiej. Z kolei minister zajmujący się sprawami rolnictwa poświęca temu więcej czasu - dodaje ekspert.

Cztery obszary wystąpienia premiera Francji

Exposé trwało około półtorej godziny. - Mimo że tego czasu o rolnictwie jako takim nie było, to odnosiło się tam więcej wątków do rolnictwa i rolników. Przede wszystkim ważny był ton wystąpienia. Był tam nacisk na szacunek, ale także na upodmiotowienie zarówno rolników, jak i klasy średniej czy personelu medycznego, tj. zawodów nielekarskich - zauważa prof. Małgorzata Molęda-Zdziech.

Prof. Małgorzata Molęda-Zdziech wskazuje na cztery główne wątki wystąpienia. - Premier poświęcił bardzo wiele miejsca zagadnieniom pracy (…), żeby przynosiła większe dochody niż te, które mają osoby utrzymujące się z zasiłków - wyjaśnia.

- Drugi element to usługi publiczne. Tutaj Attal poświęcił wiele uwagi, jak podnieść ich jakość (…). W trzecim elemencie nawiązał do tego, jak przywrócić szacunek dla obywateli i jak budować autorytet państwa i instytucji państwowych, takich jak szkoła - kontynuuje.

Czwartym obszarem jest "przyjazne środowisko i ekologia dla zwykłych ludzi". Ma to być ukłon w stronę tego, co dzieje się na forum UE, i wagi polityki klimatycznej.


POSŁUCHAJ

33:13

Exposé nowego premiera Francji. Ekspert: ważny był ton tego wystąpienia (Jedynka/Więcej świata)


Poza tym w audycji:

- Lider Hamasu poinformował, że jego organizacja otrzymała propozycję zawieszenia broni w Stefie Gazy i będzie tę propozycję analizować. Projekt został wypracowany podczas niedawnych rozmów w Paryżu pomiędzy przedstawicielami USA, Kataru, Egiptu i Izraela. O szczegółach Magdalena Skajewska.

- Komisja Europejska wstrzymała finansowanie dla Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) w związku z zarzutami o udział członków jej personelu w ataku Hamasu na Izrael z 7 października. Decyzje o czasowym wstrzymaniu finansowania UNRWA podjęły wcześniej USA, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Japonia i Finlandia. Gość: Sylwia Hazboun, specjalistka ds. projektów zagranicznych w Caritas Polska.

- Ukrainę odwiedzili amerykańscy rewizorzy, czyli urzędnicy reprezentujący Pentagon, Departament Stanu i Generalnego Inspektora Stanów Zjednoczonych, którzy mają skontrolować, w jaki sposób Ukraińcy wykorzystują amerykańską pomoc. Kilka dni przed przyjazdem delegacji na Ukrainie wybuchł kolejny skandal korupcyjny tym razem bezpośrednio dotyczący dostaw dla armii. Materiał Macieja Jastrzębskiego.

- Hiszpańscy parlamentarzyści dyskutowali nad ustawą o amnestii dla katalońskich separatystów, ma to być element umowy koalicyjnej katalońskich ugrupowań z socjalistami. Dzięki niej wstrzymane mają być postępowania wobec szeregu działaczy oskarżonych po powołaniu w 2017 r. samozwańczego państwa katalońskiego. W weekend kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczyło w Madrycie w wiecach przeciwko amnestii dla katalońskich separatystów. Gość: Mateusz Mazzini, współpracownik "Gazety Wyborczej" i "Polityki".

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Goście: prof. Małgorzata Molęda-Zdziech (Szkoła Główna Handlowa), Sylwia Hazboun (specjalistka ds. projektów zagranicznych w Caritas Polska), Mateusz Mazzini (współpracownik "Gazety Wyborczej" i "Polityki")

Data emisji: 30.01.2023 

Godzina emisji: 17.18

DS

mpkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.