W jaki sposób wzmocnić prestiż zawodu nauczyciela?

Data publikacji: 06.02.2024 13:40
Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 18:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy faktycznie nauczyciele zaczynają swój urlop w dniu zakończenia roku szkolnego, a kończą 1 września?
Czy faktycznie nauczyciele zaczynają swój urlop w dniu zakończenia roku szkolnego, a kończą 1 września? , Autor - Shutterstock/sebra
"Mają 2 miesiące wakacji, pracują tylko 18 godzin tygodniowo, wcale nie zarabiają tak źle, a jeszcze marudzą" - takie opinie nadal krążą o nauczycielach. A jak jest naprawdę? Czy faktycznie nauczyciele zaczynają swój urlop w dniu zakończenia roku szkolnego, a kończą 1 września? 
  • Pensum to ta część czasu pracy nauczyciela, która przeznaczona jest na dydaktykę. 
  • Wiele osób uważa, że nauczyciele pracują mniej niż inni pracownicy zatrudnieni na etacie.
  • Zdaniem gościa "Czterech pór roku" pensje nauczycieli powinny być zbliżone do wynagrodzeń zawodów o najwyższym statusie społecznym. 

Czas pracy nauczyciela. Co to jest pensum?

Wiele osób uważa, że nauczyciele pracują mniej niż inni pracownicy zatrudnieni na etacie. - Pensum to jest część pracy nauczyciela, która jest przeznaczona na dydaktykę w tygodniu, i jest to te 18 godzin tygodniowo, które nauczyciel musi przepracować. To absolutnie nie wszystko, ponieważ wiele osób uważa, że nauczyciele pracują mniej właśnie niż inni pracownicy zatrudnieni na etacie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Żebro, nauczyciel historii z SP 404 w Warszawie. - W praktyce, poza pensum, jest przygotowywanie i sprawdzanie sprawdzianów i kartkówek, kart pracy. Każdy uczeń w półroczu jest klasyfikowany na podstawie czterech do ośmiu ocen cząstkowych, przy czym ma prawo do dwukrotnej poprawy sprawdzianu - podkreśla. 

- Dzisiejsze wyzwania w szkole są zupełnie inne. Po pierwsze żyjemy w wirtualnej rzeczywistości, gdzie do czynienia mamy ze sztuczną inteligencją i gdzie zmienia się postrzeganie różnych aspektów samego toku, również prowadzenia lekcji - dodaje gość Jedynki. 

Ile powinien zarabiać nauczyciel? 

Zdaniem gościa "Czterech pór roku" pensje nauczycieli powinny być zbliżone do wynagrodzeń zawodów o najwyższym statusie społecznym, m.in. prawników czy lekarzy. - Zawód nauczyciela jest zawodem najwyższego statusu i bez nauczycieli ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie nowoczesnego społeczeństwa i nowoczesnego państwa - zwraca uwagę. - Status nauczyciela absolutnie powinien być najwyższy i być co najmniej na poziomie adwokatów, lekarzy i innych zawodów o najwyższym statusie społecznym - dodaje. 


POSŁUCHAJ

09:39

W jaki sposób wzmocnić prestiż zawodu nauczyciela? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dni wolne dla nauczyciela 

Wielu uważa, że nauczyciele zaczynają swój urlop w dniu zakończenia roku szkolnego, a kończą 1 września. Czy tak jest faktycznie? - Zdecydowanie nie dlatego, że jeszcze nauczyciele są zobowiązani w wakacje pełnić dyżury, przygotowywać je, spotykać się na radach pedagogicznych - zaznacza rozmówca Romana Czejarka. - W tym czasie trzeba się przygotować do kolejnych działań i to nie dzieje się w ciągu dwóch minut - stwierdza. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Paweł Żebro (nauczyciel historii z SP 404 w Warszawie)

Data emisji: 6.02.2024 r.

Godzina emisji: 11.20

ans/wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.