- To tak naprawdę nasza rola, czyli osób dorosłych, żeby zachować czujność - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Kępka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Ekspert wyjaśnia, że rodzic nie tylko powinien wiedzieć, co dziecko robi w internecie, ale także stworzyć przestrzeń na wspólne bycie z dzieckiem w sieci.
- Może będziemy mieli okazję zobaczyć razem z dzieckiem taki challenge, kiedy będziemy przeglądali wspólnie internet. Wówczas będziemy w stanie to skomentować i powiedzieć, że to może być niebezpieczne, że to może się zakończyć czymś złym. Dajemy sobie możliwość zareagowania - zaznacza gość Agnieszki Kunikowskiej.
Internetowy challenge - niebezpieczna zabawa w sieci
Zdaniem eksperta, rolą rodzica jest także kontrolowanie tego, do jakich treści w internecie dziecko ma dostęp. - Jeśli chodzi o młodzież, to wiadomo, że tutaj nie mamy takich możliwości, by zapanować nad wszystkim, co oglądają, ale możemy edukować i rozmawiać - radzi Maciej Kępka. - Wyjaśniać, że mogą być rzeczy niepokojące w internecie i jeżeli coś takiego się tam pojawi, to dziecko może do nas przyjść i nam o tym powiedzieć - dodaje.
- Często prostą receptą jest duża uważność. Jeżeli dziecko nagle potrzebuje na przykład dużej ilości cynamonu (jedno z popularnych wyzwań polega na wzięciu do ust pełnej łyżki cynamonu, połknięciu i wytrzymaniu minuty bez popijania - przyp. red.), to może warto się zastanowić dlaczego - wyjaśnia ekspert. - Może nagle pojawi się coś, czego wcześniej nie widzieliśmy. My najlepiej znamy nasze dziecko - podkreśla i dodaje, że warto być zainteresowanym, ale jednocześnie nie traktować tego, co się dzieje w internecie, jako "jednej wielkiej głupoty" albo jednego wielkiego zagrożenia.
Śmiertelnie niebezpieczne wyzwania z internetu
Niestety nie wszystkie wyzwania pojawiające się w mediach społecznościowych są jedynie niewinną rozrywką. Internetowe challenge'e mogą przybrać czasem niezwykle groźną formę i stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia osób biorących w nich udział.
Jak mówi w materiale Weroniki Puszkar Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji, przykładem może być próba zrobienia sobie zdjęcia w niebezpiecznej sytuacji, kiedy uczestnicy praktycznie ocierają się o śmierć - na przykład na torach kolejowych, kiedy nadjeżdża pociąg.
Policja wielokrotnie interweniuje. - W sytuacjach kiedy życie i zdrowie młodzieży jest zagrożone, jak na przykład podczas wejścia na zamarznięty zbiornik czy do pustostanu - dodaje.
Czytaj więcej:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Materiał: Weronika Puszkar
Gość: Maciej Kępka (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
Data emisji: 7.02.2024
Godzina emisji: 9.00-10.00
kh/wmkor