Zmiany w działalności lombardów. Nowe przepisy lepiej ochronią konsumentów

Data publikacji: 08.02.2024 12:40
Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 14:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowe regulacje dotyczące lombardów mają na celu zapewnić lepszą niż do tej pory ochronę klientów.
Nowe regulacje dotyczące lombardów mają na celu zapewnić lepszą niż do tej pory ochronę klientów. , Autor - East News
W Polsce działa ich ponad 40 tysięcy, a liczbę klientów zastawiających tam swoje rzeczy szacuje się na blisko 1,5 mln. Nowe regulacje dotyczące lombardów mają na celu zapewnić lepszą niż do tej pory ochronę klientów. 
  • Na początku stycznia br. weszły w życie nowe regulacje dotyczące lombardów. 
  • Lombardy mogą być prowadzone tylko w formie spółki i muszą być wpisane do specjalnego rejestru. 
  • W przypadku spółki z o.o. wymogiem jest kapitał zakładowy na poziomie 50 tys. zł.
  • Zmiany obejmują nie tylko sposób prowadzenia lombardów, ściślejszy ich nadzór, ale także formę zawieranych tam umów czy wysokości odsetek.

Rewolucja w prowadzeniu lombardów 

Prowadzenie lombardu będzie wymagało spełnienia kilku kluczowych warunków. Konieczna będzie odpowiednia forma prawna (lombardy będą mogły być prowadzone tylko w formie spółki) oraz wpis do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. - Do tej pory była dowolność, jeśli chodzi o formę prowadzenia takiej działalności. W tym momencie przepisy nakładają surowe obostrzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prawnik Katarzyna Holik. - Przedsiębiorca wykonujący działalność lombardową może ją prowadzić wyłącznie w dwóch formach: w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w formie spółki akcyjnej, czyli nie można już prowadzić lombardu w formie jednoosobowej - wyjaśnia. 

Prowadzenie spółki wiąże się z większymi obowiązkami niż prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. - Tutaj w grę wchodzą kwestie dotyczące kapitału zakładowego, który musi być nie mniejszy niż 50 tys. złotych i nie może być pokryty inaczej niż wkładem pieniężnym. Ten wkład nie może pochodzić z pożyczki ani z kredytu - mówi gość Jedynki. - Przedsiębiorca już na starcie musi dysponować odpowiednią sumą pieniężną, aby taką działalność dalej prowadzić - dodaje. 

Ściślejszy nadzór nad lombardami 

Zmiany obejmują nie tylko sposób prowadzenia lombardów, ściślejszy ich nadzór, ale także formę zawieranych tam umów czy wysokości odsetek. - Konsument uzyska przed zawarciem umowy informacje na temat tej umowy, dostanie tę umowę na piśmie. Jest obowiązek pod rygorem nieważności, żeby zdjąć tę umowę pisemną. Regulowane są również maksymalne wysokości kosztów kredytu. Odsetki są co do zasady uregulowane w kodeksie cywilnym, natomiast teraz maksymalne koszty pozaodsetkowe będą mogły wynosić najwyżej 45 proc. wartości udzielonej pożyczki - tłumaczy Artur Zwaliński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Są również przepisy, które mają zabezpieczyć przed zaniżaniem wartości przedmiotu sporu - dodaje. 

POSŁUCHAJ

10:31

Zmiany w działalności lombardów. Nowe przepisy lepiej ochronią konsumentów (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Większa ochrona konsumentów 

W przypadku problemów ze spłatą konsument będzie miał również możliwość skorzystania z pomocy rzecznika finansowego, co pozwoli na skuteczniejsze dochodzenie swoich praw przez konsumentów, zwłaszcza w sytuacjach spornych. - Teraz konsument stanie się klientem rynku finansowego i w tym momencie ochronę mu będzie mógł zapewnić rzecznik finansowy. A tutaj już mówimy o ochronie, która jest faktycznie dedykowana - podkreśla Artur Zwaliński. 

Zobacz też: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Katarzyna Holik (prawnik), Artur Zwaliński (UOKiK)

Data emisji: 8.02.2024 r.

Godzina emisji: 9.36

ans/wmkor

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.