"Księżniczka sztuki polskiej". Kim była Zofia Stryjeńska?

Data publikacji: 29.02.2024 12:09
Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 12:22
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zofia Stryjeńska na zdjęciu z okresu międzywojennego
Zofia Stryjeńska na zdjęciu z okresu międzywojennego, Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zofia Stryjeńska była malarką, graficzką, ilustratorką, autorką scenografii, a także projektantką tkanin, plakatów i zabawek. To jedna z najbardziej znanych artystek II Rzeczpospolitej. Związana m.in. z Krakowem, Warszawą i Zakopanem. Zmarła 48 lat temu, 28 lutego 1976 roku, w Genewie. 
  • Zofia Stryjeńska (z domu Lubańska) urodziła się 13 maja 1891 roku w Krakowie. 
  • Była malarką, graficzką, ilustratorką, autorką scenografii, przedstawicielką art déco.
  • W roku 1911, podając się za mężczyznę, rozpoczęła studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Po roku, rozpoznana przez kolegów, wróciła do Krakowa. 

Kim była Zofia Stryjeńska?

Zofia Stryjeńska, wspólnie z Tamarą Łempicką, uznawana jest za najbardziej znaną polską artystkę plastyczkę dwudziestolecia międzywojennego. Nazywano ją "księżniczką sztuki polskiej". - Może się wdawać, że jest symbolem rangi artystycznej, jaką w owym czasie zyskały kobiety. Kiedy jednak sięgamy do jej pamiętników, sprawa się komplikuje - mówiła w jednym z wywiadów prof. Maria Poprzęcka. 

Stryjeńska projektowała dekoracje polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Paryżu i bombonierki dla firmy Wedel. Malowała kamieniczki na Starym Mieście, a jednocześnie projektowała pocztówki, talerze i zabawki dla dzieci. - To po prostu potrzeba pieniędzy. Z jednej strony była kobietą sławną i uznaną, z drugiej zaś miała nieustanne problemy finansowe - wskazuje gość Programu 1 Polskiego Radia. 

POSŁUCHAJ

10:04

"Księżniczka sztuki polskiej". Kim była Zofia Stryjeńska? (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

 

Jak wyglądało życie Zofii Stryjeńskiej?

Zofia, w wieku 25 lat, wzięła cichy ślub z architektem i miłośnikiem Zakopanego, Karolem Stryjeńskim. Para miała trójkę dzieci, związek nie był jednak udany i zakończył się kilka lat później. - Nieszczęśliwe było także jej drugie małżeństwo, z aktorem i reżyserem Arturem Sochą. Pomimo wielkich talentów i wspaniałych możliwości Stryjeńska borykała się wówczas z brakiem pieniędzy - podkreśla Jakub Domoradzki. 

Okupację Stryjeńska spędziła w Krakowie, a gdy na początku 1945 roku do miasta wkroczyli Rosjanie, wyjechała z Polski. Mieszkała w Szwajcarii, w Belgii i we Francji. Żyła skromnie, nie potrafiąc odnaleźć się w obcym kraju. - To była autentyczna artystka. Kiedy zaczynała tworzyć, nic dla nie nie istniało. Sądzę, że to był największy problem dla Karola Stryjeńskiego i dla niej samej - mówił w jednym z wywiadów prof. Jakub Zdzisław Lichański.

---

Zmarła 28 lutego 1976 roku, z dala od ukochanej ojczyzny. Odeszła w biedzie i zapomnieniu. - Niesamowite, że jej dzieła pełne są ciepła i miłości, chociaż to właśnie ciepła i miłości najmniej w swoim życiu zaznała - podsumowuje Jakub Domoradzki. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadził: Jakub Domoradzki

Data emisji: 28.01.2024 r.

Godzina emisji: 23.43

mg

wmkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.