2 kwietnia 1805 roku na świat przyszedł duński baśniopisarz Hans Christian Andersen (1805-1875). W dniu jego urodzin obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory co roku gospodarzem święta jest inne państwo.
W 2024 roku jest to Japonia. Słowem kluczem tegorocznych obchodów jest wyobraźnia. Japońska Sekcja IBBY wierzy, że rozwijanie wyobraźni prowadzi do wzajemnego zrozumienia i tolerancji.
Jak ważne jest czytanie dzieciom?
W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna "Cała Polska Czyta Dzieciom". Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.
Organizatorzy akcji wskazują, że "codzienne czytanie dziecku sprzyja budowie mocnej więzi, a ta jest najważniejszym czynnikiem chroniącym i wspierającym wszechstronny rozwój dziecka". Zachęcają rodziców, opiekunów do czytania dzieciom co najmniej 20 minut każdego dnia.
- Naszą kampanię prowadzimy już ćwierć wieku. Wciąż pojawiają się nowi rodzice i nowe dzieci. Dlatego wciąż warto przypominać, że nie ma niczego ważniejszego, jak czytanie dzieciom - podkreśliła Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
Jednocześnie gość radiowej Jedynki zwróciła uwagę, by czytać dzieciom książki wartościowe. - To jest bardzo ważne. Poprzez czytanie meblujemy dziecku głowę i duszę. Czytajmy książki mądre, poruszające, wskazujące moralne postępowanie, nastawione na czynienie dobra - wyjaśniła.
Czytanie dzieciom w każdym wieku
Zanim dziecko nauczy się mówić, uczy się rozumieć mowę. Dlatego czytać warto już niemowlętom. Podczas czytania, pokazywania i objaśniania ilustracji w książkach jesteśmy blisko dziecka. Przytulając je, dajemy bezpieczne schronienie i budujemy zaufanie do świata.
Czytanie kilkulatkowi rozbudza jego ciekawość świata, wzbogaca język, rozwija wyobraźnię, ćwiczy koncentrację i umiejętność słuchania, uczy myślenia i wartości moralnych, pogłębia więzy między dzieckiem a rodzicami, a także wyrabia nawyk czytania.
Nie zawsze rodzice są świadomi, że wspólne czytanie może bardzo pomagać w wychowaniu. Głośnego czytania dzieciom nie należy porzucać w momencie, kiedy córka lub syn nauczy się czytać samodzielnie.
Czytaj także:
W audycji "Cztery pory roku" o swoich ulubionych bajkach z dzieciństwa opowiedzieli dziennikarze Programu 1 Sława Bieńczycka, Roman Czejarek, Paweł Sztompke i Patryk Bedliński:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Irena Koźmińska (prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom)
Data emisji: 2.04.2024
Godzina emisji: 9.00-12.00
Jedynka/calapolskaczytadzieciom.pl/kk/wmkor